3p

A magyar gazdasági növekedés kifulladása mögött a gazdaság kettészakadása áll a "Kilábalás" című független tanulmány szerint, amelyet szerzői kedden sajtótájékoztatón ismertettek. Félő, hogy az üzleti modelljüket az adóelkerülésre építő, alultőkésített hazai kisvállalkozások teljesen elveszítik versenyképességüket.

Orbán Krisztián, az Oriens pénzügyi tanácsadó cég ügyvezető partnere, a tanulmány egyik szerzője elmondta: a magyar gazdaság tulajdonosi alapon kettészakadt. Magyarországon a külföldi vállalatok sokkal hatékonyabbak a hazaiaknál, mint bárhol a régióban, ami egyszerre tünete és oka a magyar gazdaság alacsony növekedési lehetőségének. Míg például Csehországban egy külföldi vállalat dolgozója kétszer annyi hozzáadott értéket állít elő, mint egy hazaié, Magyarországon ez a különbség 3,4-szeres - hívta fel a figyelmet.

A kettészakadt magyar gazdaság két pólusán az elsősorban exportra termelő, túltőkésített külföldi nagyvállalatok, illetve az üzleti modelljüket az adóelkerülésre építő, alultőkésített hazai kisvállalkozások állnak. A kettészakadás oka, hogy a két csoport eltérően reagál az élőmunkát terhelő rendkívül magas adókra, ami a gazdaság kifulladásának egyik oka.

A legnagyobb problémát az adózással kapcsolatos szabályozás kiszámíthatatlansága és az adók magas szintje jelenti. A munkát terhelő magas adók miatt a nagyvállalatok nem teremtettek jelentős számú új munkahelyet, inkább a tőkeintenzív ágazatokba fektettek be, ami a nagyvállalati szektor túltőkésítettségéhez, ezen keresztül a beruházások és a növekedés lelassulásához vezettek. Magyarország egyre kevésbé vonzó befektetési célpont: a külfölditőke-befektetés az elmúlt években a korábbiaknál lényegesen alacsonyabb volt, miközben a külföldi vállalatok jövedelmük egyre kisebb részét forgatják vissza Magyarországra.

A kis- és középvállalkozói (kkv) szektorban az adóelkerülés az üzleti modell központi részévé vált: a rendkívül magas adóterhekre a vállalkozások adóelkerüléssel válaszolnak. A szektorban a rejtett gazdaság, különösen a fekete foglalkoztatás mértéke nagyon magas, emiatt a hitelek drágák és nehezen elérhetőek. Ebben a helyzetben a kkv-k jelentős része nem is tervez expanziót.

Az Oriens ügyvezető partnere elmondta: az öt fő alatti kisvállalkozások kisebb jövedelmeket vallanak be és arányosan kevesebb szjá-t és járulékot fizetnek. Az öt fő alatti magánvállalkozásoknál 2007-ben a bruttó átlagbér 60300 forint volt (ami az adóelkerülés tünete), míg az öt fő felettieknél 186669 forint, az állami szektorban pedig 219417 forint. Magyarországon a legfrissebb kutatások szerint 2004-ben az illegális foglalkoztatás mértéke 20-21 százalék volt, Orbán Krisztián szerint azonban azóta már biztosan magasabb, mert nőttek a munkát terhelő adók, s így az ösztönzés az adóelkerülésre.

A kkv-k banki finanszírozási helyzete rosszabb, mint bárhol a régióban: Magyarországon a vállalatok mindössze 33 százaléka véli úgy, hogy egyszerűen hozzá lehet jutni banki finanszírozáshoz, míg régiós szinten a cégek 54 százaléka vélekedik így. Tőkehiányosan, kedvezőtlen adózási és intézményi feltételek között csak a hazai kkv-k töredéke képes növekedést felmutatni, 2006-ban 14 százalékuk, amivel a sor végén állnak a régióban. A hazai kkv-k döntő többsége nem is tervez beruházásokat, sőt 86 százalékuk elégedett a régió legkedvezőtlenebb finanszírozási környezetével.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!