A tapasztalatok azt mutatják, jól döntött Kecskemét városvezetése, amikor az iparűzési adó csökkentése mellett tette le a voksát, miután egy év alatt nemhogy csökkent volna, hanem egyenesen nőtt a vállalkozások száma, tájékoztatott a közelmúltban Szemereyné Pataki Klaudia alpolgármester.
A 14 527, kecskeméti székhellyel rendelkező vállalkozás ugyanis 4,606 milliárd forint iparűzési adót fizetett be 2008. november 12-ig, amely összeg 432 millió forinttal több, mint amennyi az elmúlt év hasonló időszakában befolyt a város kasszájába.
A kkv-k is jól járhatnak az adócsökkentéssel
Az alpolgármester hangsúlyozta: kettős célja volt az adócsökkentésnek, egyrészt fel akarták hívni a figyelmet Kecskemétre, hogy minél több vállalkozás települjön a városba, másrészt a csökkentett adó miatt megmaradó forrást vissza tudják forgatnia a vállalkozások saját fejlesztéseikre, beruházásaikra.
Az adócsökkentés elsősorban a nagyobb vállalatoknak kedvez, azonban a kkv-k is jól járhatnak vele.
Kecskeméttel szemben nem tervez HIPA-csökkentést Szombathely városa, miután az adónemből évek óta befolyt összegeket a városvezetés a működésre kénytelen felhasználni, a fejlesztések finanszírozása helyett, mutatott rá Németh Kálmán alpolgármester.
"A helyi adóból származó évi 5 milliárd forintnyi bevétel szükséges ahhoz, hogy a város 23 milliárd forintos költségvetésével a működőképességét meg tudjuk őrizni"- tette hozzá Németh Kálmán.
Debrecen pedig adókedvezményeket biztosít a magasabb hozzáadott értéket képviselő cégeknek. A 2 százalékos helyi iparűzési adó alapjából így levonható például a licencdíj, vagy a K+F költség, aminek eredményeként egy év alatt megtelt az egyik ipari park, 5-6 IT-service központ települt a városba, legutóbb a belfasti székhelyű GEM, de szintén Debrecenben fejleszt a Richter és a TEVA gyógyszergyár, valamint a National Instruments, tájékoztatott Kósa Lajos polgármester. Debrecen iparűzési adóbevétele egyébként 6-7 milliárd forint.
Legutóbb további négy város, Kaposvár, Zalaegerszeg, Békéscsaba és Eger vezetése jelentette be, hogy jövőre mérsékelni szeretnék a helyi iparűzési adót, míg az adókedvezmények körét bővíteni szeretnék. Bonyhád pedig a vállalkozások kommunális adóján enyhítene 2009-ben.
Nem a HIPA az egyetlen bevételi forrás
Az Országgyűlés annyiban módosította a HIPA-ra vonatkozó szabályokat, hogy az adónem adóalapja csökkenthető azon közvetített szolgáltatások ellenértékével is, melyet az adóalany az általa értékesített "új lakás" előállításához vállalkozási szerződés alapján vesz igénybe.
A tervezet másik eleme pedig teljes egészében mentesíti az adózás alól a külföldi telephely bevételét, amennyiben a vállalkozó külföldön fizet valamilyen - vállalkozási tevékenységet terhelő - önkormányzati adót.
Az iparűzési adót az önkormányzatok általában a nettó árbevétel 1,5-2 százalékában határozzák meg, tudtuk meg a Pénzügyminisztériumtól, és ez a tendencia minden bizonnyal a jövőben is marad.
Szerencsére azonban nem a HIPA az egyetlen, amiből bevételt nyerhetnek az önkormányzatok; forrásként szóba jöhet még példának okáért a telek-és épületadó, amelynek mértéke 1000 forint négyzetméterenként, vagy akár az idegenforgalmi adó is.