A 27 tagállamban, a két tagjelölt országban valamint a ciprusi török közösségben mintegy 30 ezer főt megszólaltató felmérés szerint nincs olyan ország, amelyben a döntő többség ne tartaná a kérdést sürgősnek - áll a legfrissebb Eurobarometer kutatásban, amelyet a TNS közvéleménykutató készített az Európai Bizottság megbízásából.
Eltérések legfeljebb a válaszok intenzitásában mutatkoznak. Görögországban és Cipruson - ahol a megkérdezettek 87 százaléka vélte úgy, hogy az Európai Uniónak sürgősen foglalkoznia kell a kérdéssel - alakultak ki a leghatározottabb vélemények, de Svédországban (76 százalék) és Horvátországban (75 százalék) is markáns eredményeket mértek. Észtországban ennél mérsékeltebb vélemények láttak napvilágot: itt a megkérdezettek alig több mint harmada (35 százalék) véli azt, hogy a globális felmelegedéssel a lehető leghamarabb foglalkozni kell.
Általában véve az EU 15 régi tagállamában nagyobb arányban követelnek sürgős fellépést (ezen belül 60 százalék tartja a kérdést "nagyon sürgősnek") míg ez az arány a 12 új tagállam körében 49 százalékos.
A TNS által végzett felmérés arra is kiterjedt, hogy a megkérdezettek egyetértenének-e azzal, hogy a cél érdekében az Uniónak sürgősen akciótervet kellene indítania. Ezt a lépést a túlnyomó többség támogatná, a támogatottság aránya 89 százalékos. A vélemények erőteljességét érzékelteti az a tény is, hogy az elképzeléssel több mint kétszer annyian (60 százalék) értenek egyet teljesen, mint akik nagyjából helyeslik azt (29 százalék).
Ami az előző kérdés eredményeit illeti, az egyes nemzetek között csupán a válasz intenzitásában mutatkozik különbség. Az országok válaszai meglehetősen hasonlók, de különösen markáns a ciprusiak és a görögök véleménye (mindkét nemzet tagjainál 86 százalékos a teljes támogatottság aránya). A lengyel (42 százalék), litván (49 százalék) és észt (50 százalék) válaszadók kevésbé támogatják az akcióterv kidolgozását.
Marita Carballo, a TNS Polling & Social globális vezetője így nyilatkozott: "A globális felmelegedés egyre intenzívebben nyugtalanítja az európai polgárokat. Többségük sürgős intézkedéseket vár az EU képviselőitől ezen a területen, többek között új irányelveket az üvegházhatást okozó gázok csökkentése érdekében".