4p

2011-re készülhet el a Pécsi Tudományegyetemen a Science Building névre keresztelt kutatóközpont, mely 6,5 milliárd forintos uniós forrásból épül meg, mondta el az mfor.hu-nak Czibók Balázs projektvezető. A Mecsekalján elsősorban természettudományos kutatásokkal fognak foglalkozni a szakemberek, például az infarktus, a cukorbetegség vagy az elhízás ellenszerét próbálják majd keresni, de lesz rákkutatással kapcsolatos projekt is.

Szeptemberben teszik le az alapkövét Pécsen a Pécsi Egyetem Innovációs Kutató Központjának, mely a tervek szerint akár kétszáz kutatónak is munkát adhat a jövőben. Az egyetem magyar és külföldi szakemberekre is számít, nem titkolt céljuk, hogy a kivándorolt magyar kutatókat hazacsábítsák.

Visszacsábítani azokat, akik elmentek

"Várhatóan 2011 áprilisára lesz kész a központ, melyben elsősorban természettudományos kutatásokkal fognak foglalkozni a szakemberek. A 2011-12-es tanév lehet az első, amikor az egyetm már használja az új épületet" - mondta el az mfor.hu kérdésére Czibók Balázs projektvezető.

A teljes beruházáshoz 6,5 milliárd forintos uniós támogatást kapott a Pécsi Tudományegyetem, ez a költségek mintegy 92 százalékát fedezi, a fennmaradó 8 százalékot pedig önerőként vállalta az intézmény. Az összeg nagy részét az épület viszi el, várhatóan 3,5 milliárdból készül majd el a központ, emellett 2,5 milliárdos keret jut műszerfejlesztésre.

"Elsősorban külföldre szakadt magyar kutatók hazavonzása a cél, mivel ők kevésbé versenyképes fizetésért is hajlandók hazajönni, ez lehet a központ versenyelőnye. Egy jó magyar kutatói fizetéssel őket már ide lehet csábítani" - vázolta fel Czibók Balázs. A szakember hozzátette: ez a fizetés jelenleg egy magyar professzor vagy docens bérével van egy szinten.

A projektvezető egy konkrét példát is említett: a közelmúltban Franciaországból sikerült hazahívni egy magyar kutatót, aki lemondott a magasabb fizetéséről egy gyógyszerlaborban. "Az egyetemi központok előnye, hogy szem előtt tartják a kreativitást, a kutatói szabadságot" - emelte ki.

A külföldiek közül elsősorban a régióból vonzaná magához a legjobb kutatókat a pécsi központ, ugyanis a nyugat-európai intézményektől csak komoly anyagi forrásokkal lehetne elcsábítani a szakembereket. "Az Egyesült Államokkal nem lehet versenyezni a feltételekben, ezért azon a területen elsősorban együttműködésekben gondolkodunk" - mondta a projektvezető.

Czibók Balázs elmondta: a magyar kutatók jelenleg Európa szinte minden területén jelen vannak, nem lehet egy konkrét országot kiemelni, ahol nagy számban lennének.

Nyugat-európai körülmények

"A Science Building megnyitásával kétszáz munkahely jön létre összesen, később a pályázati lehetőségektől függ majd, hogy hány főállású kutatót tudunk felvenni" - válaszolta kérdésünkre Czibók Balázs. A tervek szerint az első lépésben 60 ember felvételére lesz lehetőség, ebből 40-en csak a kutatással foglalkoznak majd. "Az első időben nem biztos, hogy fel tudjuk tölteni a teljes létszámot, akkor az egyetem tanárai és kutatói kapnak helyet a központban" - vázolta fel a projektvezető.

A Pécsi Tudományegyetem szakembere elmondta: korábban nem is mertek álmodni hasonló méretű fejlesztésről. "Az infrastrukturális környezet olyan lesz, amilyet csak Nyugat-Európában tapasztalhatnak a szakemberek" - vázolta fel a terveket.

Az egyetem jelenleg is gőzerővel dolgozik azon, hogy együttműködést kössön hasonló európai intézményekkel, ezzel a fiatal kutatóknak tudnak majd külföldi gyakorlati lehetőséget biztosítani. Többek között németekkel, finnekkel, hollandokkal, illetve angolokkal vannak kilátásban hasonló megállapodások.

Meteorológiától a rákkutatásig

Kérdésünkre Czibók Balázs néhány konkrét kutatási területet is felvázolt, melyekkel a pécsi szakemberek szeretnének foglkalkozni. "A tervek szerint lesz egy szuperszámítógépünk, melyen környezeti modellezéssel fognak foglalkozni, például meteorológiai területen kutatnak majd, illetve fehérjéket fognak modellezni" - emelte ki.

Emellett néhány kutató a a betegséges genetikai leírásán, előrejelzésén fog dolgozni, a biokémikusok pedig a sejtek károsodását fogják kutatni. A tervek szerint lesznek olyan kísérletek is, melyek a szén-dioxid csökkentő eljárásokkal fognak foglalkozni.

A kutatási eredméynek leginkább közkeletű hasznosítási területének talán az orvostudomány ígérkezik: többek között az infarktus, a cukorbetegség, illetve az elhízás kutatását tűzték ki célul a Pécsi Tudományegyetem szakemberei, de lesznek rákkutatások is.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!