2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az S&P negatívra módosította az amerikai államadósság kilátásait, és azt gondolom, hogy ezt már régen meg kellett volna tenni. Ugyanakkor azt is gondolom hogy az Egyesült Államok nem nagyon tud klasszikus módon csődbe menni, tehát CDS védelmet venni rá badarság.

Egyrészt ugye ha az USA csődbe megy, akkor vajon ki lesz az aki kifzeti majd a CDS vevőket, ki lesz akkor még talpon? Senki. Másrészt, és ez a fontosabb, az USA-nak saját gyártású pénze van, ami ráadásul világpénz. Baj esetén annyit nyomtathatnak belőle, amennyit csak szeretnének. Természetesen ez inflációs hatású, de még mindig sokkal járhatóbb út, mint a csőd. Szinte bizonyos, hogy az USA előbb-utóbb a még durvább elinflálás útjára lép. Az olyan országokban, ahol nincs saját pénz, hanem másét használják (pl. írek, görögök) ott a folyamat egyértelműen deflatórikus, hiszen csak úgy menekülhetnek meg, úgy tudnak majd nőni, úgy rakhatják helyre az egyensúlytalanságokat, ha a bérek, az eszközárak, és az előzőekből következően a fogyasztói árak is lejjebb mennek (az euróból való kilépést megvalósíthatatlannak tartom). Akinek van pénze az tud inflálni (pláne ha még érdekében is áll, mert egy csomó külföldi tartja fixhozamú papírjait, érdemes rájuk hárítani a terhet a hazai lakosság helyett/mellett!), akinek nincs az nem, ott defláció van/lesz.

Az USA adósság kilátásai tehát rosszak, a kötvénybefektetők rosszul fognak járni, de nem azért mert csőd lesz, hanem azért mert reálértéken kevesebbet fognak visszakapni, mint amit kölcsönadtak. Egyébként a mai leminősítés is csak azt erősíti, hogy az amerikai kamatok sokáig maradnak a béka feneke alatt, és így a dollár gyengülő trendje fennmaradhat (japán jen dettó, ott ugye a földrengés miatt nem várható emelés sose). A mai hír emiatt tehát rövid távon nem bearish az amerikai kötvényekre, hiszen a hosszú kötvények valamennyire a jövőbeli kamatszintet árazzák, és ha nulla marad a kamat sokáig, akkor ez csökkentheti a hosszabb kötvények hozamát. Ráadásul az S&P leminősítés miatt ismét előtérbe kerülhet a fiskális megszorítás, amely kisebb növekedést és (már megint ide lyukadunk ki) tartósan nulla kamatszintet jelenthet.

Száz szónak is egy mondat a vége: Amerikai kamatok maradnak nullában, hosszú távon inflációt, dollárgyengülést generálva.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!