4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ egyik leghíresebb közgazdásza, Keynes hozta fel azt a hasonlatot, hogy oda lehet vezetni a lovat erővel a folyóhoz, de inni úgyis csak akkor fog, ha ő akar.

Miről jutott ez eszembe? A Bank of England FLS (funding for lending) eredményeiről olvasva. A jegybank szeretné élénkíteni a hitelkihelyezést az Egyesült Királyságban, és ezért nagyon olcsó forrásokat juttatott a bankszektornak, cserébe, hogy az majd ebből hitelezni fog. Nagy reményeket fűztek a projekthez, a hitelezés beindulását remélve tőle. Ám mi történik, ha se a bankok nem akarnak nagyon hitelezni, sem a lakosság/vállalatok nem akarnak hitelt felvenni? Ez:

//www.guardian.co.uk/business/2012/dec/03/funding-for-lending-scheme-500m-pounds

But only six banks and building societies actually used any funds from the FLS in the three months to the end of September and their net lending – which takes account of loans being repaid – was negative by £1bn because customers repaid existing loans faster than new loans were granted.

Hiába adtak nagyon olcsó forrást a bankrendszernek, az mégsem hitelez, sőt folytatódik a hitelvisszaszívás. Ha a ló nem akar inni, akkor hiába nyomod a fejét a vízbe - bizonyára már az ősi dakoták is ismerték ezt a bölcsességet, sőt talán Magyarországra is elért. Azért is érdekes lehet ez, mert - mint többször írtam róla - vannak arra utaló jelek, hogy valamiféle unortodox módszerekkel szeretné a kormányzat is idehaza fellendíteni a hitelezést a tavaszi MNB-elnökváltás után, ám valószínű, hogy ez csak ahhoz vezetne, hogy az olcsó jegybanki forrással az ittlévő külföldi tulajdonú bankok lecserélnék külföldi anyabanki forrásaikat, azaz hazautalnák az anyabanki kölcsöneiket, amely egyrészt gyengítené a forintot, másrészt pedig egyre kevésbé zsarolhatóvá tenné ezeket a bankokat a kormányzat által. A hazai bankok ugyanis azért nem tudnak szinte semmit sem tenni a kormányzati adókkal, követelésekkel szemben, mivel nagyon sok veszítenivalójuk van, hiszen az anyabankok hatalmas pénzeket (nyugat-európai megtakarítók betéteit) nyomták be az országunkba, s amíg ezek a pénzek itt vannak, nem húzhatnak újat velünk, nem kockáztathatják ezeknek a betéteknek a sorsát. Mihelyst azonban az összes anyavállalati hitelt visszafizették a hazai bankok, a zsarolhatóság megszűnik. Ha Magyarországon már nincs veszélyben az osztrák betéteseik pénzek, akkor ezek a bankok nyugodtan "beinthetnek" a kormánynak.

Természetesen kissé előrefutottam a következtetések levonásával, mert nem tudjuk, mit fog tenni a jegybank, ám jól látni a fenti példából, hogy még egy komoly körültekintéssel megtervezett unortodox módszer is sikertelen lehet, visszafelé sülhet el. Nagyon körültekintően kellene eljárni az unortodox monetáris módszerek bevezetésénél, mert könnyen visszaüthet.     

***

Másik téma: ismét áramszolgáltatók:

//www.mfor.hu/cikkek/Fonagy__a_rezsicsokkentessel_nem_a_szolgaltatok_tonkretetele_a_cel.html

"Fónagy János a lapnak adott interjújában kifejtette, hogy a kormánynak a rezsicsökkentéssel nem célja az energiaszolgáltatók ellehetetlenítése. Úgy fogalmazott: "Természetesnek tartanám, ha a mostani bevételcsökkenést fájlalva tárgyalásokat kezdeményeznének velünk. Mi állunk is elébe.... A sok tekintetben monopolhelyzetű közműszektorban kétségtelenül a mostaninál sokkal nagyobb mértékű közösségi tulajdont látnánk szívesen"

Tehát nem cél az ellehetetlenítés, de megértik, ha ennek hatására eladják részesedésüket, sőt örömmel meg is veszik azt. Értjük mi. Sőt, hogy könnyebben döntésre jussanak:

//www.portfolio.hu/gazdasag/energia/a_kormany_tovabb_dolgozik_a_rezsi_csokkentesen.177806.html

***

Piacok:

2009 vége óta nem történt az meg, ami most: mind az amerikai, mind az európai, mind a japán részvénypiac közép-hosszútávú emelkedő trendbe került. Az elmúlt 3 évben vagy az egyiknél, vagy a másiknál volt valami probléma, de a rövid, 2009 tavasza és évvége közötti időszaktól eltekintve nem volt erős trendmozgás. Ez nagyon fontos, és érdekes tény. Úgy tűnik, hogy a világgazdaság a jobbulás útjára lépett. Eközben csúcson van a kötvényalapokban ücsörgő, bunkerba bújt pénzek állománya, és sok-sok hónapja áramlik ki a pénz a részvényalapokból. Klasszikus...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!