3p

A Start Tőkegarancia Zrt. felmérése szerint 2006-ban mindössze 575 millió forint friss tőkét fektettek pénzügyi befektetők kis- és középvállalkozásba (kkv); a tőkebefektetések alacsony szintjének kialakulásában a gazdaságiak mellett, kulturális és társadalmi okok is közrejátszanak – közölte a Start Tőkegarancia Zrt.

A Start Zrt. felmérésében azt vizsgálta, hogy mekkora volt a magyarországi kis- és középvállalkozásokba 2006 folyamán befektetett tőke nagysága, és a tőke mely ágazatokba érkezett. A felmérés 36.281 vállalkozásra terjedt ki, amelyek 100 millió forint feletti árbevételt könyveltek el 2006-ban. Az elemzők szerint mindössze mindössze 35 társaságnál történt a jegyzett tőkéhez viszonyítva jelentős, és új befektető által végrehajtott tőkeemelés.

A Start Tőkegarancia Zrt. közleménye szerint a kkv-k alacsony tőkebevonási szintje az olcsóbb és elérhetőbb hitelforrásokra, a tőkekínálat kedvezőtlen struktúrájára, a szektor magas kockázati szintjére, a kkv-k pénzügyi helyzetének átláthatóságára, valamint a befektetők jog- és érdekérvényesítésének problémáira vezethető vissza. Emellett a közleményben kiemelik a kulturális és társadalmi okokat is, amelyek elsősorban a bizalmi viszony megteremtésének lehetőségét, időigényét, és jelentős szemléletbeli különbséget is takarhatnak.

A Start Zrt. megítélése szerint a kkv-k tőkeigényének növekedéséhez és tőke-ellátottsági feltételeinek javulásához hosszabb időre lesz szükség. A társaság kedvező fejleménynek tekinti, hogy 2008-tól a korábban banki hitelhez nem jutott mikrovállalkozások rendelkezésére áll az európai JEREMIE forrásokból finanszírozott 83 milliárd forintos kedvezményes Mikrohitel Program is.

A néhány tucat Magyarországon aktív kockázati- és magántőke befektető több százmillió eurót szeretne befektetni. Csakhogy méretgazdaságossági okokból ők nem a kkv-k által igényelt 5-150 millió forint közötti befektetési lehetőségeket keresik, hanem a több millió euró értékűeket. A kisebb cégekbe invesztált kisebb befektetések aránytalanul nagy időt vesznek el a befektetést kezelő munkatársaktól.

A 2000 utáni időszakban a tőkekereslet és kínálat ellentmondásának feloldására több állami tulajdonú tőkebefektetési társaság, befektetési alap jött létre, amelyek milliárdos nagyságrendben fektettek be 50 és 300 millió forint közötti tőkét hazai kkv-kba. A programok sikeresek voltak, a vállalkozások jobban bíztak az állami befektetőkben és a befektetett tőke kisebb mérete is jobban megfelelt igényeiknek. Magyarország uniós csatlakozása után ezeket a programokat meg kell szüntetni, vagy privát tőkét kell bevonni, mert Brüsszel nem nézi jó szemmel, sőt kifejezetten tiltja a tisztán állami tőkebefektetéseket - olvasható a közleményben. A tőkebefektetések alacsony szintjének oka továbbá az is, hogy a hazai vállalkozások jelentős részénél a pénzügyi kimutatások nem a vállalkozás tényleges pénzügyi helyzetét tükrözik.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!