3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Mfor Mesél a múlt című sorozatában ezúttal az ókori kalózokról ejtünk néhány szót. Bemutatjuk, milyen módon bánt el a tenger szegénylegényeivel Cornelius Pompeius, illetve miként tette a vízi létet bizonytalanná fia, Sextus Pompeius.

A köztársaság kor végére Róma, bár a Földközi-tenger medencéjének csaknem az egészére kiterjesztette hatalmát, hosszú ideig képtelen volt biztonsággal megszervezni a Város ellátását. Oka volt ennek a kalózkodás, amely teljesen bizonytalanná tette a kereskedelmet. Különösen a kilikiai és illíriai tengeri szegénylegények csáklyázgatták szorgosan a nehezen mozgó áruszállító hajókat: a rakományt elorozták, az embereket pedig javarészt eladták rabszolgának, míg a gazdagabbakat magas váltságdíj ellenében bocsátották csak szabadon.

Különösen elromlott a helyzet a Krisztus előtti II. század közepétől: a polgárháborús esztendők alatt a szenátusnak ugyanis kisebb baja is nagyobb volt annál, hogy ezt az „iparágat” visszaszorítsa. A kalózok vérszemet kaptak: immár nem csak a vízen járó hajókat, hanem a part menti városokat is lerohanták. Így fosztották ki sorra a görög szentélyeket, sarcolták meg Delos szigetét, mi több, Róma kikötőjét, Ostiát is lerohanták, ahol a mólókhoz kötött hajóhad a martalékuk lett. A merészebbek partra szálltak, s a Via Appiáról hurcolták el az embereket. A korabeli közlések alapján ma úgy gondoljuk, kétezer-kétezerötszáz kisebb-nagyobb vízi alkalmasság szolgált a bűnözőknek.

Krisztus előtt 67-ben a nép Cornelius Pompeiust választotta a tengeri zsiványok elleni hadművelet vezetőjének. A jeles államférfi négy hajórajjal futott ki a habokra. Agilisan látott a feladat elvégzéséhez: a Földközi-tenger nyugati részét alig ötven nap alatt kipucolta. Pompeius kegyelmet ígért a magukat megadóknak, ám az ellenállókat elpusztította. Csaknem háromszáznyolcvan hajót zsákmányolt ezerháromszázat pedig elégettetett. Az emberekkel sem bánt finomabban: a harcban fogságba esett zsiványok bitón vagy az arénában, mint eledel végezték.

Az élet úgy hozta, hogy a második triumvirátus alatt a nagy jelzővel illetett Pompeius fia, Sextus tette bizonytalanná Róma gabonaellátását. A fiatalember a hatalmat gyakorló triumvírek elkeseredett ellenségeként uralma alá hajtotta Szicíliát, s erre támaszkodva elzárta a vízi kereskedelmi utat. Hosszú évekig tartott, mire legyőzték: e hadi dicsőséget végül Cornelius Octavianus, a későbbi császár szerezte meg. Az elfogott rabszolgákat visszaadta uruknak, míg akinek gazdája meghalt, azt keresztre feszíttette. Utóbb kiirtotta az Adriai-tengert rettegésben tartó kalózokat is. A császár két flottát szervezett: az egyik Ravennában, a másik a Nápolyi-öbölben található Miseneumban állomásozott – ezek voltak hivatottak Róma Békéjét a tengerekre is kiterjeszteni.

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!