3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozata ezúttal a múlt válságaiban kalandozik. Több részre tervezett folyamunkból kiderül, régen is gyakori vendég volt a krach, a tőzsdepánik, a tartós lejtmenet vagy a rossz viszonyok között javuló államadósság.

Sikerrel törlesztett az MNB (Mfor-montázs)

Bővelkedett izgalmakban a nemzetközi valutáris élet 1937-ben is. A sok esemény közül érdemes kiemelni az aranyproblémát, amely a nyáreleji hetekben a nemzetközi kereskedelemben és hiteléletben komoly zavarokat okozott. Akadtak olyan napok, amikor a sárga ördög a londoni tőzsdén szinte szó szerint eladhatatlan volt. Bár ez az állapot csak néhány hétig tartott, élénken foglalkoztatta a világ vezető közgazdászait.

Sok a jóból

A probléma lényege az volt, hogy az egyes államok aranyvalutáikat leértékelték, miközben rendkívüli mértékben felfutott a termelés és a Távol-Keletről származó behozatal. A bizonytalanság az USA-ba, Angliába és Franciaországba terelte a készleteket.

A zavart fokozta, hogy a Szovjetunió felfuttatta bányászatát, s óriási mennyiséggel eladóként jelent meg a piacon - miközben saját maga is gigantikus tartalékokat halmozott fel. E négy ország rövidesen a Föld monetáris aranykészletének több mint háromnegyede fölött diszponált.

Az egykori tőzsdei "szakik" úgy vélték, mindez a kiélezett nemzetközi viszonyoknak köszönhető. Az egyes államok ugyanis a sárga ördögöt tekintik döntő háborús tényezőnek, amely csak a politikai helyzet egyensúlyának helyreállítása után veszítheti el ezt a szerepét. A Wall Street gurui szerint, ekkor kerülhet sor a felzaklatott világgazdasági rend nyugalmának biztosítására, amelyet mindenképpen a nagyhatalmaknak kell magukra vállalniuk. Hogy mindez milyen sikerrel járt, a történelemkönyvekből tökéletesen tudható.

Jó hírek itthonról


A gazdasági hírek között minden bizonnyal a Magyar Nemzeti Bank büdzséje okozta a legkellemesebb csalódást a kortársaknak. Az egyik legbecsesebb információ kétségtelenül az volt, hogy az 1931-es krízisévből származó és "aranykarakterrel felruházott" devizakölcsönt jelentős mértékben törleszteni tudtuk.

Ezt az összeget, amely a jegybankok közötti szolidaritásnak volt az egyik dokumentuma, az MNB mindig becsületbeli adósságnak tekintette. Az 1931-es katasztrofális helyzetben először a német Reichsbank sietett segítségünkre egy ötmillió dolláros hitellel, majd ezt egészítette ki a Nemzetközi Fizetések Bankja - tizenkét másik nemzeti pénzintézettel összefogva - huszonegymillió dollárral és egymillió fonttal.

A keret húsz százalékát az MNB még a tárgyévben visszautalta, de még így is fennmaradt 25,57 millió aranydollárt kitevő kötelezettség, amelyet csak 1933 őszén tudtunk konszolidálni. A megegyezés értelmében hétmillió pengőnek megfelelő törlesztést kellett devizában teljesíteni.

A fennmaradó 139 millió ellenében az MNB 119 millióért kincstárjegyeket bocsátott ki és adott át hitelezőinek, húszmillió pedig, amely az amerikai Fed hitelrésze volt, visszleszámítolási kölcsönként maradt fenn továbbra is - tartozásunk után mindössze egy százalék kamat és két százalék törlesztés terhelte.

Sokat lendített a büdzsén, hogy a felszaporodott olasz és német krílingköveteléseink segítségével rendkívüli törlesztéseket sikerült eszközölnünk: így mind a Reichsbankkal, mind a Banca d'Italiaval szemben teljesen eltűnt tartozásunk. A jó eredményeknek köszönhetően az MNB összes, külföldi jegybankokkal szembeni hitele a korábbi 103-ról 83 millió pengőre apadt.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!