2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Mfor Mesél a múlt című sorozatában ezúttal egy meg nem valósult tervről, egy soha föl nem épült áruházról írunk. Az antik plázát a mohácsi csatavesztést követő években akarta Budán megvalósítani egy politikai kalandor.

Beismeréssel kell kezdenünk: e sorok írója sokáig maga is úgy hitte, az első áruházak hazánkban a XX. század elején jöttek létre. Ám ez csak részben igaz, mert a XVI. század harmincas éveiben, nem sokkal a mohácsi katasztrófa után egy bizonyos Gritti Lajos kevés híján a mai értelemben vett plázát hozott létre a Budai Várban.

Nevezett férfiú, ki a velencei dózse törvénytelen fia volt, amúgy rosszul végezte: 1534-ben Erdélyben lefejezték. Kiírtásához maga is hozzájárult, lévén, nem igazán tisztelte a magyar urakat, s ennek I. János király bizalmasaként gyakorta bátran hangot is adott. E mellett rengeteget lopott, csalt és hazudott, s némi (finom) nemi erőszak is a számlájára írható. (Legalább is egyes történetírók szerint.) De mivel rovatunk nem a vérben és egyéb levekben óhajt gázolni, hanem a gazdaságtörténettel foglalkozik, így ezeket a részleteket most engedelmükkel elhagynánk.

Szerémi György, a mohácsi síkon ott marasztalt II. Lajos udvari káplánja beszámolója szerint Grittinek egy kalmár ajánlotta föl, tízezer márkáért engedje át neki Budán az úgynevezett Mendel-házat és a Zsidó utcát. A tárgyalásokról értesülve másik két kereskedő is megjelent a színen. Hogy ők pénzben mit ígértek, nem jegyezte föl Szerémi, ám azt leírta, ezek azt ígérték, úgy fölékesítik a települést, hogy annak az egész földkerekségen nem lesz párja. Első nekifutásra készíttetnek egy aranyozott érctetővel ellátott boltot, amely a város közepén lesz, majd fölhúzatnak egy fehér ónnal fedett, négy emeletes üzletet a Duna partján, a királyi palota irányában.

A „vérszagra gyűl az éji vad” elve alapján fölbukkant egy negyedik kalmár, aki nem kevesebbet ígért, mint hogy a Friss-palotától a Bécsi-kapuig árkádos bazárokat épít, lehetőleg vörös stukkó téglákból.

A jóemberek szeme előtt vélhetően Velence, Isztambul vagy Genova példája lebegett – annyi megkötéssel, hogy négyszintes boltra akkoriban sehol nem volt példa. A terv nem valósult meg – hogy ebben a királyság csapnivaló anyagi helyzete vagy emberünk erőszakos halála volt erősebben részes, nehéz lenne eldönteni...

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!