2p

Oroszország nemcsak a kőolaj és a földgáz, hanem az atomenergia előállításában is meghatározó szerepre törekszik a világpiacon. Ebből a célból hozták létre idén nyáron Vlagyimir Putyin elnök kezdeményezésére az ágazat valamennyi szereplőjét tömörítő hatalmas állami holdingot, az Atomenergopromot.

Az alakulat képes lesz arra, hogy felvegye a versenyt a piacon jelenleg meghatározó nemzetközi cégekkel - a francia Areva és a német Siemens, a japán Toshiba és az amerikai Westinghouse Electric, illetve a japán Hitachi és az amerikai General Electric alkotta párosokkal. Sőt, ha valamelyikkel partneri viszonyra lép, akkor jó esélye van arra, hogy világelső legyen az atomenergia területén - mondta Szergej Kirijenko, az orosz atomenergia ügynökség (Roszatom)vezetője.

A holding létrehozásával Oroszországban megjelenik a vertikálisan integrált struktúra, amely az egész technológiai láncolatot felöleli: az uránbányászatot, a dúsítást, a reaktorok gyártását.

A holding nemcsak külföldön akar terjeszkedni, otthon is fel akarja gyorsítani az erőműépítési programot: évi két reaktor építését tervezik 2012-től, amelynek köszönhetően 2030-ban az atomenergia már 25-30 százalékkal fog részesedni az orosz energiatermelésben a jelenlegi 16 százalék helyett.

Oroszországnak 870 ezer tonnát tesz ki az uránium készlete, a külföldi érdekeltségekkel együtt a mennyiség egymillió tonnára rúg. Ezen kívül értendő a stratégiai tartalék erősen dúsított uránból és plutóniumból, de ennek mérete államtitok.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!