3p

A legutóbbi hírek alapján úgy néz ki, hogy - ellentétben a piaci várakozásokkal - a magyar államnak nem is nagyon kell külföldön devizakötvényt kibocsátania, miután a "lopakodó" megoldás teljes mértékben bejött, 1 milliárd eurónyi finanszírozást szerzett rövid időn belül a magyar állam.

//akk.hu//kepek/upload/2013/Sajt%c3%b3k%c3%b6zlem%c3%a9ny%20-%20A%20PEM%c3%81K%20az%20elm%c3%balt%20hetek%20sl%c3%a1gere.pdf

//www.mfor.hu/cikkek/_Kicseleztuk__a_piacokat__1_milliard_euroert_vettunk_PEMAK_ot.html

Miután az ÁKK megígérte, hogy az IMF-megállapodás előtt nem jön ki devizakötvénnyel, de mégiscsak szerette volna a magyar állam kihasználni az alacsony hozamszint kínálta olcsó finanszírozási lehetőséget és egyben megtesztelni a piacot, arra a trükkös ötletre jutottak még tavaly év vége felé, hogy Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) néven bocsátanak ki eurós állampapírt, amelynek - eltérően a korábbi Prémium forintos állampapíroktól - nem csak magyar magánszemélyek, hanem hazai és külföldi intézmények számára is elérhető lett. A papírt tehát nevével úgy álcázták, mintha lakossági kötvény lenne, pedig egyáltalán nem az, és a közlemény alapján 90%-át intézmények vették meg, méghozzá majdnem teljesen hazaiak (több privátbank, befektetési szolgáltató, pénztár, stb. is vásárolt a kötvényekből).

Ez a körmönfont megoldás immáron kezd klasszikus lenni a hazai állam-tőkepiaci szereplők viszonyában, ez is egy "csinálok is devizakötvény kibocsátást, meg nem is"-típusú sztori lett, pont ahogy Mátyás király is látta a bíró okos leányától. Mindenesetre a fenti teljesítmény egyértelmű siker, és ha további pénzeket lehet még bevonni a következő PEMÁK sorozattal, akkor nem nagyon lesz szükség külföldi devizakötvény kibocsátásra, pláne, hogy Matolcsy miniszter úr többször célzott arra az elmúlt hetekben, hogy nem feltétlenül kell ebbe az irányba mennünk. Valószínűleg arra gondolt, hogy a PEMÁK és a nem-konvencionális jegybanki eszközök segítségével lehet csökkenteni a külföldi kitettséget, és egyre kevésbé szeretnénk rászorulni a külföldi függőségre - ami egyébként teljesen helyes.

A hír nagyon jó Magyarország számára, a befektetőknek azonban nem árt emlékezni arra, hogy - ellentétben a külföldi intézményeknek szóló nagy kibocsátásokkal - a PEMÁK magyar jog szerint van kibocsátva, nem külföldi jog alapján, s mint a görög csőd idején láttuk, ez abszolút nem mindegy (leegyszerűsítve: az angol jog alapján kibocsátott papírokat 100%-on fizették ki, a görög jog alapján kibocsátottakat birtoklókat viszont "megerőszakolták", és pénzük 2/3-3/4 részét elveszítették - természetesen ez csak csődesemény idején lényeges, akkor viszont nagyon).

A PEMÁK sikere tehát azért is fontos, mert ezek a papírok hazai befektetőknél landoltak, így csökkentik a külföldi intézményektől való függőséget. Úgy vélem, hogy idén már nem kerül sor  nagyobb, külföldi, nemzetközi devizás kötvénykibocsátásra, hanem helyette az ÁKK "lopakodó bombázója" és az MNB Halálcsillaga kerül majd bevetésre...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!