Mivel a hírek szerint az ESM/ECB - szigorú feltételekért cserébe - a rövidebb állampapírokat vásárolná, 1-2-3-éveseket, ez azt jelenti, hogy a segítséget kérő országokat, így pl. a spanyolokat is arra kényszerítik, hogy egyre több rövid lejáratú állampapírt bocsásson ki a hosszabbak helyett. Mást nem is tudnak tenni, mert a hosszú állampapírok hozama magasan ragad, s csak a rövideké csökken le: "The gap between Spain’s two-year and 10-year yields rose on Aug. 6 to the widest in at least two decades, while the spread between similar Italian securities also approached a record".
Ez egyenes út a csőd felé, ugyanis ez azt jelenti, hogy a rövidülő futamidő miatt mindig egyre több és több állampapírt kell kibocsátani, pedig a folyamat már így is tart (egyébként a kötvényállomány lejáratának rövidülése klasszikus jele a csőd felé evickélésnek): "The average maturity of Spanish debt is the shortest since 2004 as Spain, like Italy, hasn’t issued 15- or 30-year bonds all year". Nyilvánvaló, hogyha a rövid állampapírok hozama (az LTRO, az ESM, az alacsony kamatszint, stb. miatt) 3-4%, míg a hosszú 6-7%, akkor egyre több rövidet fognak kibocsátani. Ez a folyamat eddig is zajlott, de az új csomag még csak ráerősít és még veszélyesebb helyzetbe sodorhatja ezeket az országokat, hiszen minden évben egyre nő az adott év újrafinanszírozási igénye!
Az ECB/ESM mentőcsomag egyelőre láthatóan nem az az "atomfegyver", amire a befektetők számítottak. A problémákat elodázhatja, folytatódhat a sárdagasztás, akár hosszú hónapokra is megkönnyebbülést hozhat, ám sem a deflációs-recessziós spirált nem oldja fel, sem a kötvénypiacot nem rakja rendbe. Amit eddig tudunk a várható intézkedésekről, az alapján kijelenthetjük, hogy elégtelenek.
Az ECB semmit sem oldott meg
A Bloombergen is megjelent egy cikk a legújabb európai mentőcsomaggal kapcsolatban, amely eléggé jól leírja a problémákat, amiket korábban én is érintettem.