Az elnök szerint a fogyasztói árszintre a magas olajáraknak ugyan lehet hatásuk, de a gazdasági növekedés gyengesége, a geopolitikai és a pénzügyi bizonytalanságok miatt - a fogyasztói bizalom gyengesége miatt - változatlan a banknak az az előrejelzése, hogy az év során az infláció a tizenkét hónapra számított 2 százalékos küszöbérték alá kerül.
Úgy látjuk, hogy december 5-i kamatdöntésünk óta az árstabilitás középtávú kilátásai nem változtak, jelenlegi pénzügypolitikánk támogatja a növekedést, a jelenlegi körülmények között nem valószínű, hogy a pénzkibocsátás erőteljes növekedése inflációs kockázatokat hordozna, és az euró felértékelődése ugyancsak az infláció ellen hat - mondta Duisenberg.
Az elnök úgy vélekedett, hogy az euróövezetben a gazdasági növekedés kilátásai változatlanok decemberhez képest: továbbra is láthatók a növekedést kockáztató tényezők, és a GDP csak az év későbbi részében érheti el a lehetséges növekedési potenciálját - mondta.
Ismét figyelmeztetett a bérmérsékletre, és elismerve ugyan, hogy a költségvetéseknek támogatniuk kell a gazdaság föllendítését, a kiadások mérséklésére is felszólította az érintett országokat, vagyis azokat, amelyekben - köztük Németországban, Franciaországban vagy Olaszországban - az államháztartás hiánya tavaly átlépte vagy veszélyesen megközelített az euróövezeti tagság feltételét, a GDP-hez viszonyított 3 százalékot. A gazdaságösztönzés és a kiadási önmérséklet szintézisét Duisenberg szerint a költségvetési politikák régóta szükséges reformjával lehet elérni.
Az EKB szerint nincs inflációs veszély
Egyelőre nem lát inflációs veszélyt az euróövezetben Wim Duisenberg, az Európai Központi Bank elnöke, aki a bank csütörtöki kamatdöntése után tartotta meg szokásos sajtótájékoztatóját.