3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB bevételével hirtelen szélesre tárult a kormány fantáziája és asszociációs képessége. Szeretnék egyszer, s mindenkorra eltüntetni a magyar gazdaságot megnyomorító devizahiteleket a rendszerből. Habár a cél helyes, a megvalósítása nagyon nehéz.

Egyelőre inkább csak találgatások vannak, de szinte biztosnak tűnik, hogy a következő hónapokban a lakosság devizaadósságának gyorsított leépítését tervezik. Itt a mostani pletyka, de vezető politikusok nyilatkozatai alapján várható, hogy ha nem is ez, de valami lesz:

//nol.hu/gazdasag/20130306-johet_az_ujabb_mentocsomag

Alapvetően két dolgot tehet az MNB/Kormány:

- az egyik az, hogy az MNB devizatartalékaiból biztosít nagyon olcsó forrást (EUR) a bankrendszernek, mondjuk EURIBOR-on, vagy akár az alatt, cserébe kötelezi a bankokat, hogy a THM-et vigyék le mondjuk 4%-ra. Ebben az esetben maradnak a hitelek devizában, marad a devizakockázat, de érezhetően, 20-30%-kal csökkennek a törlesztőrészletek.

- a másik az, hogy forintosítják a devizahiteleket, és ehhez a devizát az MNB tartalékaiból biztosítják

A baj az, hogy mindkét megoldás forintleértékelődést okoz, ugyanis az elsőnél a külföldi anyabankok kivonják vállalatközi hiteleiket, a másodiknál meg drasztikusan esik a jegybank tartaléka, ami kiválthatja a Magyarországon befektetők aggodalmát, tőkemenekítést okozva. Az első tartós, de lassabb, a második egyszeri, gyorsabb gyengülést okozhatna.

A devizahitelcsapda olyan össztársadalmi probléma, amit valóban kezelni kell, de nehéz olyan, valóban jó megoldást találni, ami nem a forint gyengülésében csapódik le.

****

Ugyanakkor szerintem tévnézet, amit mostanában sok elemző, különösen külföldiek hangoztatnak, hogy a kormányzat gyengébb forintot akarna. Egyáltalán nem, és amikor megközelítjük a 300-as szintet, azonnal elkezdődik a verbális beavatkozás, pár hete is így volt, most is így van:

//www.portfolio.hu/gazdasag/deviza/szijjarto_a_gyengebb_forintnak_nagy_veszelyei_vannak.180678.html

A Kormányzat nem gyengébb forintot akar - különösen mivel egy nagy forintgyengülés politikai öngyilkosság a jelen helyzetben - hanem ki akarja menteni a devizaadósokat, azt remélve, hogy a terheiktől megszabadult fogyasztók dinamizálják a gazdaságot. Ennek ellenére ha helytelenül lépnek, könnyen lehet nagyobb forintgyengülés, de ebben az esetben szerintem azonnal éles fordulat, és beavatkozás történne, ami stabilizálná a forint árfolyamát. Magyarul: lehet hogy neki mennek a falnak, de ha látják, hogy fáj, majd visszafordulnak...

(a forintgyengítést majd csak a következő ciklusban szeretnék megcsinálni, amikor már nincs több devizahiteles!)

****

Eközben Nyugaton a helyzet változatlan. Az árupiacok a növekedés hiánya miatt gyengélkednek, infláció nuku, gazdasági felpörgésnek jele sincs, de nincs világvégeveszély sem, így megvesznek mindent, ami hozamot termel. Klasszikusan ez a környezet továbbra is a vállalati kötvényeknek, magas kamatozású instrumentumoknak legkedvezőbb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!