Egyelőre inkább csak találgatások vannak, de szinte biztosnak tűnik, hogy a következő hónapokban a lakosság devizaadósságának gyorsított leépítését tervezik. Itt a mostani pletyka, de vezető politikusok nyilatkozatai alapján várható, hogy ha nem is ez, de valami lesz:
//nol.hu/gazdasag/20130306-johet_az_ujabb_mentocsomagAlapvetően két dolgot tehet az MNB/Kormány:
- az egyik az, hogy az MNB devizatartalékaiból biztosít nagyon olcsó forrást (EUR) a bankrendszernek, mondjuk EURIBOR-on, vagy akár az alatt, cserébe kötelezi a bankokat, hogy a THM-et vigyék le mondjuk 4%-ra. Ebben az esetben maradnak a hitelek devizában, marad a devizakockázat, de érezhetően, 20-30%-kal csökkennek a törlesztőrészletek.
- a másik az, hogy forintosítják a devizahiteleket, és ehhez a devizát az MNB tartalékaiból biztosítják
A baj az, hogy mindkét megoldás forintleértékelődést okoz, ugyanis az elsőnél a külföldi anyabankok kivonják vállalatközi hiteleiket, a másodiknál meg drasztikusan esik a jegybank tartaléka, ami kiválthatja a Magyarországon befektetők aggodalmát, tőkemenekítést okozva. Az első tartós, de lassabb, a második egyszeri, gyorsabb gyengülést okozhatna.
A devizahitelcsapda olyan össztársadalmi probléma, amit valóban kezelni kell, de nehéz olyan, valóban jó megoldást találni, ami nem a forint gyengülésében csapódik le.
****
Ugyanakkor szerintem tévnézet, amit mostanában sok elemző, különösen külföldiek hangoztatnak, hogy a kormányzat gyengébb forintot akarna. Egyáltalán nem, és amikor megközelítjük a 300-as szintet, azonnal elkezdődik a verbális beavatkozás, pár hete is így volt, most is így van:
//www.portfolio.hu/gazdasag/deviza/szijjarto_a_gyengebb_forintnak_nagy_veszelyei_vannak.180678.html
A Kormányzat nem gyengébb forintot akar - különösen mivel egy nagy forintgyengülés politikai öngyilkosság a jelen helyzetben - hanem ki akarja menteni a devizaadósokat, azt remélve, hogy a terheiktől megszabadult fogyasztók dinamizálják a gazdaságot. Ennek ellenére ha helytelenül lépnek, könnyen lehet nagyobb forintgyengülés, de ebben az esetben szerintem azonnal éles fordulat, és beavatkozás történne, ami stabilizálná a forint árfolyamát. Magyarul: lehet hogy neki mennek a falnak, de ha látják, hogy fáj, majd visszafordulnak...
(a forintgyengítést majd csak a következő ciklusban szeretnék megcsinálni, amikor már nincs több devizahiteles!)
****
Eközben Nyugaton a helyzet változatlan. Az árupiacok a növekedés hiánya miatt gyengélkednek, infláció nuku, gazdasági felpörgésnek jele sincs, de nincs világvégeveszély sem, így megvesznek mindent, ami hozamot termel. Klasszikusan ez a környezet továbbra is a vállalati kötvényeknek, magas kamatozású instrumentumoknak legkedvezőbb.