Ezt Ernst Bachner, a német Max Aicher GmbH. többségi tulajdonában lévő ÓAM ügyvezető igazgatója mondta az hétfőn délután. Hozzátette: a társaság a magyar villamosenergia-piac megkezdődött nyitását kihasználva külföldről tervezi az energiaszükséglet fedezését.
Az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Rt. (ÉMÁSZ) hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy minimális értékre korlátozza az Ózdi Acélmű Kft.-nek nyújtott villamosenergia szolgáltatást. A korlátozott mennyiség az élet- és vagyonbiztonság fenntartásához elegendő, ám a termeléshez nem. A döntést az ÉMÁSZ közleményében az Ózdi Acélmű felhalmozott, milliárdos nagyságrendű tartozásával indokolta.
Ernst Bachner hangsúlyozta: az ÓAM a megfelelően feltöltött készárú raktárából továbbra is folyamatosan és határidőre ki tudja szolgálni megrendelőit. A külföldi energiavásárlás lehetőségeiről az ügyvezető elmondta: az ÓAM áramvásárlásait egy 1999 júniusában kötött megállapodás szabályozza; ebben az szerepel, hogy cége hasonló fogyasztási jellemzők esetén ugyanazon árakat kell hogy elérje, mint a német Lech-Stahlwerke (LSW) GmbH. A teljesítmény-díjat az ÉMÁSZ a megállapodással ellentétesen folyamatosan kiszámlázta, amit az ÓAM a megállapodás be nem tartásának tekint - mondta az ügyvezető.
Ernst Bachner megjegyezte: az ÉMÁSZ egy, az elektro-kemencében az energia kihasználását javító berendezést - úgynevezett flickerkompenzációt - annak idején tévesen valósított meg, emiatt visszaesett az ózdi termelési teljesítmény. Az ügyvezető szerint az ÉMÁSZ követelése nagyjából azonos mértékű mint amennyit az ÓAM szakértői jelentései révén kér a szolgáltató hibája miatti termeléscsökkenésért; a számla tehát szerintük kifizetett. Ernst Bachner közölte azt is, hogy az idei villamosenergia-piaci nyitást az ÓAM máris kihasználta arra, hogy tárgyalásokba kezdjen különböző, külföldi áramszolgáltatókkal, amelyeket azonban az ügyvezető egyelőre nem jelölt meg.
Bízunk abban, hogy e tárgyalások igen rövid időn belül pozitív eredményekkel zárulnak és ebben az esetben az ózdi acélgyártáshoz szükséges évi 200 millió kilowattóra felét az ÓAM külföldről szerzi be - mondta, hozzátéve: így biztonságosan tovább termelhet az ÓAM.
Az Ózdi Acélműben is áll a bál
A termeléshez nélkülözhetetlen energiaszolgáltatás leállítása miatt az Ózdi Acélmű (ÓAM) dolgozóit február 17-ig szabadságolják.