3p

Habár az európai gazdaságpolitikusok elég komoly válsághullámokat generáltak a ciprusi ügy inkompetens kezelésével, ám úgy vélem, hogy ennek ellenére fennmarad az idei évre jellemző tőkepiaci felállás.

Az alapkiindulópont az, hogy az államok (Európa, USA, és számos feltörekvő ország is) fiskális megszorítást hajt végre, ami lassulást/recessziót okoz. Ezt a monetáris hatóságok alacsony, gyakran nulla körüli kamatszinttel és pénznyomtatással próbálják ellensúlyozni, és deklarálták, hogy a helyzet eszkalálódása esetén bármilyen eszközt hajlandóak bevetni. Így a jelenlegi időszakot a növekedés, és inflációs nyomás hiánya jellemzi, valamint a negatív reálkamatok. Eközben a reálgazdaság lassan gyógyul, s ha el nem rontják, akkor 2013-14-ben lassú talpraállás jöhet, bár ez a talpraállás inkább helybenjárásra fog hasonlítani. Habár alig van növekedés, ám mivel a bankban vagy (rövid) állampapírokban lévő pénz folyamatosan veszít értékéből, és mivel a legrosszabb események valószínűsége meredeken csökkent, ezért folytatódik a megnyugvás. Ez azzal jár, hogy a korábbi menekülőeszközökből kiáramlik a pénz, és beáramlik azokba az eszközökbe, amelyek a lassú gazdasági talpraállásból profitálhatnak. Nézzük részletesebben!

Az arany és ezüst gyengesége megdöbbentő: se a japán pénznyomtatás hírére, se a ciprusi bankpánikra, tőkekorlátozásra nem tudtak semmit menni, pedig ha valamire, akkor erre mehettek volna. Az arany egyébként 2 éve sehova nem megy, miközben folyamatosan zajlik az aranymánia, óriási pénzek bújtak a sárga fémbe, ami valójában egy piramisjáték. Ha nincs több új beszálló, és nincsenek rossz hírek (ráadásul az arany nem kamatozik és infláció sincs), akkor a menedékből kilépegetők eladásai könnyen a mélységbe tudják taszítani árfolyamát. Az arany az elmúlt években mánia szakaszba ért, amiből szükségszerűnek tűnik a komoly kiábrándulás, nem lennék meglepődve ha az ára a következő hónapokban akár 1000 dollárra esne.

Az euró a főbb devizák közül továbbra is az egyetlen marad, ahol nincs valódi pénznyomtatás, így véleményem szerint komolyabb erősödés előtt áll szinte mindennel szemben (kivéve ha az európai gazdaságpolitikusok folytatják a totális és értelmetlen öntökönbökést, amivel a saját bankrendszerükbe vetett bizalmat ássák alá érthetetlen módon).

Az árupiacok kissé hasonlatosak az aranyhoz: sokan beléjük szerettek, miközben a végső kereslet gyenge, nem látom hogy mitől emelkednének. Velük együtt gyenge lehet a feltörekvő országok nagy része is (Brazília, Oroszország, stb.).

A fejlett részvénypiacok mind emelkednek, még mindig sok olcsó részvény van.

Idehaza valószínűleg elértük azt a kamatszintet, amelyet minimálisan elvárnak a finanszírozóink, de ennek ellenére megpróbáljuk majd lejjebb vinni a kamatokat. Plusz várhatóan április-májusban kiderül hogy miben áll a magyar monetáris unortodoxia. Ha nem lesz nagy ostobaság, akkor 290-300 között stabilizálódhat a forint, azonban nagy erősödést tartósan nem várnék, mivel arra azonnali kamatvágás lesz a válasz. A kockázatok még mindig asszimetrikusak, de korántsem annyira, mint 20 forinttal lejjebb, különösen ha a kamatkülönbséget is beszámítjuk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!