3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A címbéli szöveggel reklámozza az egyik hazai aranykereskedő a portékáját. Eltekintve attól a gyenge poéntól, hogy mostanában ha valaki megvédett Magyarországon valamit, annak jó vége nem lett, nem nagyon derül ki a hirdetésből, hogy mitől is véd meg minket az arany?

A múltban, hosszú adatsorok alapján az arany árfolyamváltozása nagyjából az inflációval tartott lépést, és az aranynál mind a kötvények, mind a részvények sokkal jobb hozamú befektetésként funkcionáltak kivéve pár esetet. Ezek az esetek a hiperinfláció és a háború voltak, ám még a hiperinflációs helyzetben is jellemző (pl. lásd a weimari köztársaság tőzsdei teljesítményét, vagy mostanában a zimbabwei hiperinflációt: //www.dailyreckoning.com.au/zimbabwe-stock-exchange/2007/04/12/), hogy először az arany teljesít jól, ám később a részvények is lépést tartanak az inflációval, tehát legalább olyan jól védenek a hiperinfláció második fázisában (az elsőben, amikor a pánik elkezdődik viszont még nem!).

Igazi haszna az aranynak akkor van, amikor a normális fizetési rendszer összeomlik, háború és éhínség van, és az arany(fizikai!!!) az amivel mindent meg lehet venni: ételt, fegyvert, szabadságot. Más esetben az arany haszontalan. Ugyanakkor az inflációval való lépéstartás nem lineárisan valósul meg, hanem szakaszokban: van amikor durván lemarad az arany árfolyama az inflációtól (pl. 50-es, 60-as évek, 80-as, 90-es évek) és van amikor ezt a lemaradást behozza (pl. 70-es évek és a kétezres évek) - ezekben az időszakokban érdemes befektetésként is tartani aranyat. Az elmúlt évek aranyfelfutása is nagyrészben a korábbi 20-éves lemaradásnak volt köszönhető, illetve ehhez az elmúlt három évben hozzájárult az adósságválság is. Ezzel egyébként eljutottunk arra a szintre, hogy az arany behozta a korábbi inflációtól való lemaradását, tehát erről az oldalról nagy potenciál nincs benne.

Mitől véd meg tehát az arany? Ha kéznél van, az háború esetén életeket menthet, de normál körülmények között szinte mindig jobb befektetés nem túlértékelt reáleszközöket venni, mint aranyat. Ráadásul ha nagy a baj, akkor az aranyunkat az állam elkobozza, ellopják tőlünk, stb. Az arany tehát háború és rendszerösszeomlás esetén valóban megvéd minket, de ilyen esetekre készüjünk fel, hogy aranyunkat esetleg meg kell védenünk, tehát az aranybefektetéshez érdemes mellékelni egy-két kalasnyikovot és néhány tárnyi lőszert is. Aki ilyen teljes összeomlást vár, azoknak szerintem jó befektetés az arany, mások viszont valószínűleg jobban járnak ingatlannal, részvényekkel, vállalati kötvényekkel...

Palagáz-téma:

Mostanában nagy a zsizsergés a téma körül, és nem véletlenül, szerintem is óriási hatása lehet. A palagáz-forradalom kordában tartja az energiaköltségeket, és megerősíti az USA gazdaságát, ahová visszaköltözhet a korábban kitelepített termelés egy része is. Ez hosszútávon jó hatással van minden amerikai befektetésre, illetve az energiaárak csökkentése/szinten tartása révén  visszafogja az inflációs nyomást is. Véleményem szerint a palagáz is jelzi, hogy az 1998-ban indult árupiaci emelkedő trend véget ért, a növekvő kereslet hatására új, konvencionális és nem konvencionális kínálat érkezett (és nem csak energiában, hanem más nyersanyagokban is új termelő kapacitásokat építettek ki), így a 70-es évekhez hasonlóan a kétezres évek bikapiaca is oldalazásban fog folytatódni a következő években commodity-területen, mindaddig amíg teljes érdektelenségbe nem fulladnak - éppúgy, ahogy a 60-as vagy 90-es évek végén sem foglalkozott senki a narancslé, a réz vagy a palládium árfolyamával...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!