3p

Európa már csak ilyen. Mindig úgy tűnik, hogy megértik a helyzet komolyságát, és lépnek egyet, azután jön a kiábrándulás.

Miután Draghi bemondta, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek, és a gazdaság szereplői várták, hogy legalább egy kisebb "taktikai atomfegyvert" bevet az EKB, még arra sem voltak képesek, hogy legalább egy jelzésértékű kamatvágást véghezvigyenek.

Nem meglepő módon mind a részvénypiacok, mind az euró azonnali eséssel reagált a hírre, aminek a lényege az, hogy továbbra sincs konszenzus Európában, és folytatódik a csúnya, deflációs hitelundor, amelyet az elmúlt évek egyik legsikeresebb befektetője, Ray Dalio így jellemzett:

"In reaction to the shock of the debt crisis, policy makers typically try austerity because that's the obvious thing to do. Since it is difficult for the debtor to borrow more, and since it’s clear that he already has too much debt, it’s obvious that he has to cut his spending to bring it back in line with his income. The problem is that one man's spending is another man's income, so when spending is cut, incomes are also cut, so it takes an awful lot of painful spending cuts to make significant reductions to debt/income ratios. Normally policy makers play around with this path for a couple of years, get burned by the results, and eventually realize that more must be done because the deflationary and depressing effects of both debt reduction and austerity are too painful. That leads them to go to the next phase in which “printing money” plays a bigger role.."

//www.bwater.com/Uploads/FileManager/research/deleveraging/an-in-depth-look-at-deleveragings--ray-dalio-bridgewater.pdf

Európában a politikai konszenzus hiánya folytán még mindig a deflációs halálspirál zajlik (egyébként a németek óriási haszonélvezői a válságnak a rendkívül lecsökkent kötvényhozamokon keresztül nem kis adósságukat szinte ingyen finanszírozzák) és ez recessziót és deflációt exportál a világba.

Ebben a környezetben véleményem szerint az árupiacok teljesíthetnek a legrosszabbul, mivel jól láthatóan szó sincs semmiféle inflációról, és a kereslet is gyenge, így különösen a spekulatív nemesfémek kaphatnak nagyot. 2008-9 óta hatalmasat emelkedett az arany és az ezüst, az előbbi a 2008-as csúcshoz képest 60, az utóbbi 35%-kal van feljebb, legfőképpen amiatt, hogy a pénznyomtatás hatására bekövetkező inflációtól való védelemként vették spekulánsok, értve ez alatt boldog-boldogtalant. A válság óta azonban kumulatíve sem nagyon volt még 10% infláció sem, és nem is úgy néz ki hogy túl sok lenne, úgyhogy ezek a nemesfémek igen sok, láthatóan meg nem valósuló inflációt megelőlegeztek (arról nem is szólva, hogy már 2008-ban sem voltak olcsók). Nem lennék meglepve, ha innen akár 20-30%-ot zuhannának. Természetesen azért hamarosan előjön valamivel az EKB, az európai államok, stb. és erre valószínűleg lesz egy jó reakció, de nem lesz tartós, mivel a QE-k hatására minden várakozás ellenére nincs infláció, és amíg a gazdaságba került pénz nem hiteleződik ki, addig nem is lesz. Amíg pedig recessziós környezet van, addig nincs hitelkereslet. Tehát ha fennmarad a recessziós-deflációs, jelenleg uralkodó környezet, akkor az a fémeket a porba küldheti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!