2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több éve optimista vagyok a dollárra (elsősorban az euróval és a forinttal szemben) de eddig jellemzően ez nem volt nyerő hozzáállás. Most azonban vannak jelei, hogy a dollár komoly menetelés közepén van, s talán még nincs vége erősödő trendjének.

A hosszútávú optimizmusomat félretéve (USA mind demográfiában, mind innovációban, adórendszerében, egységes irányításában, vállalkozói szellemiségében, csökkenő energiafüggősége okán sokkal jobban áll, mint Európa vagy Japán, és valószínűleg Kínánál is), most inkább a rövidebb-középtávról beszélnék.  A dollárindexen ugyanis komoly kifeneklés jelei látszanak. A dollár-index 2008 tavaszán érte el mélypontját, azóta nagy amplitúdóval ingadozott és most másfél éves csúcsra került, méghozzá úgy, hogy egy jól kiépített fordított fej-vállat láthatunk az index grafikonján, amelynek a nyakvonalához értünk el. Technikai elemzők szerint ennek áttörése további jelentős dollárerősödést vetít előre. Fundamentális oldalról pedig már hetek óta egyértelmű a helyzet: Európában masszív monetáris stimulusra lesz szükség, így a dollárral szembeni relatív monetáris kondíciók és a növekedési különbség is a dollár erősödésének irányába hat (és az euró gyengülése felé).

Ha igazam van, akkor ez további gyengülést okozhat a nyersanyagok piacán (amelyeket mind a dollár erősödése, mind a globális lassulás fenyeget) is, különösen az olaj viselkedik döglött macska módjára, ami nem is csoda: az iráni veszély miatt valószínűleg nagyon sok spekulatív vételi pozíció volt benne, és most ezek likvidálása zajlik, miközben a fundamentumok egyébként is romlanak. Nem csoda, hogy szinte semmi pattanást nem tudott bemutatni.

A nagy kérdés, hogy megáll-e elméletem, miszerint az európai problémák nemhogy rosszak, hanem jók az amerikai részvénypiacnak, hiszen további monetáris és fiskális lazítást jelent (de legalábbis a szigorítás valószínűségét csökkenti), miközben az amerikai gazdaság lassú növekedése fennmaradhat. Ez együtt nagyon jó környezetet kellene, hogy jelentsen, meglátjuk, hogy az esetleges további európai problémákat hogyan állja majd az S&P. Láthatóan most már megijedtek a befektetők, többnapos eladási hullám volt amerikai részvényekben, leestünk a 200 napos mozgóátlag közelébe, a korrekció időben és térben is megfelel az elvárásoknak - persze feltéve, hogy ez egy korrekció s nem egy új trend kezdete, de én egyelőre ezt feltételezem...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!