2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nukleáris energia felhasználása, az erőművek építése reneszánszát éli csaknem világszerte a hagyományos energiahordozók mértéktelen drágulása miatt, azonban az atomenergia-ipart üzemanyaghiány korlátozza.

Jelenleg a nyersurán szabadpiaci ára fontonként (453,6 gramm) 93 dollár körül van - 2000-ben alig 7 dollár volt az ára. A spekuláció júniusban 136 dollárra, eddigi csúcsára tornászta fel az árát, azóta visszaesett, de az elemzők 100-110 dollárra számítanak a jövő év első felében is.

Az uránnak nincs szervezett szabadpiaca, tőzsdéje - mint a kőolajnak -, de a forgalom 15 százaléka az általában jellemző, hosszú lejáratú - két-tíz éves - szerződéseken kívül zajlik, és ez szabályozza az árakat.

Az atomenergia jelenleg a világ energiafogyasztásának 16 százalékát fedezi, és hosszabb távon nem látszik más, valóban számottevő forrás az ásványi energiahordozók alternatívájaként. Bár a brit energiaügyi minisztert éppen hétfőn úgy vélte, Nagy-Britanniában 2020-ra szélenergiával termelt áram láthatna el minden háztartást, az efféle jóslatokat az eddigi tapasztalatok alapján nem veszik túl komolyan a szakértők, nem szólva arról, hogy ilyen lehetőségek nem is állnak rendelkezésre a világ nagy részén.

A világon 439 atomreaktor működik, 33-at most építenek, 94-nek készen vannak a tervei - ez átlagosan a beruházás nyolc éven belüli elkészültét jelenti -, és további 222 reaktorra vannak javaslatok a tervezés különböző szakaszaiban, a World Nuclear Association (WNA) összesítése szerint.

Az atomenergia terjedését azonban fékezi a beruházások nagy költsége, a kormányzati-parlamenti nehézkesség szerte a világon, amit a politikai kockázat, a "Csernobil-hatás" okoz - és az üzemanyag drágasága, hiánya.

A világ uránkereslete 2030-ban már legalább 109 ezer tonna lesz, de egyes becslések szerint a 149 ezer tonnát is elérheti a WNA szerint.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!