Európai Uniós gyakorlattá vált a kis- és középvállalkozások támogatásában, hogy a vissza nem térítendő támogatásokat kombinálják visszatérítendő (kamattámogatott) hitelekkel, amely konstrukciók így sokkal könnyebben elérhetők és adott esetben a vállalkozás lehetőségein is sokat lendíthetnek. Mivel az uniós pályázati elvek fő irányvonala az elmaradottabb területek felzárkóztatása, egy ilyen típusú támogatási rendszer előnyét jelentheti, hogy a fejlettebb régiók vállalkozásainak támogatása nem vesz el forrásokat az elmaradottabb területektől.
A legtöbb bank komplex szolgáltatást nyújt a pályázatok koordinálásában, vagy külső szakértő céget megbízva, vagy kizárólag ezzel a feladattal saját leányvállalatot létrehozva. Vannak egyszerűbb pályázatok – például gépbeszerzés –, amelyeket külső segítség nélkül egy tájékozott vállalkozó is képes sikeresen megírni és beadni, az összetettebb pályázatoknál, kutatás-fejlesztési projektekbe viszont szakértő tanácsadó segítsége nélkül nem érdemes belevágni. A legtöbb probléma nem a tartalommal, mint inkább a formai hibákkal, elírásokkal, egy-egy táblázat ki nem töltésével van. A Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) egyik elve, hogy vissza nem térítendő támogatás elnyeréséhez a pályázó előre tervezzen, járja körül a lehetőségeit, ebben is segíthetnek ezen intézmények, amelyeknek nemcsak a pályázatírás a profiljuk, hanem az egész projekt menedzselése és teljes körű monitoringja.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretein belül a vállalkozói szféra a legtöbb támogatást a GOP révén kapja. A finanszírozás egyik feltétele a magas önrész, amely áltagosan 70 százalék, ebből 25 százalék saját forrással kell rendelkezni, a többi 45 lehetséges banki hitelből.
Általában a kombinált konstrukciók következő típusait alkalmazzák a pénzintézetek:
A pályázati támogatás társfinanszírozására létrejövő hitetl, melyek hozzásegítik a tőkeszegény kis- és közepes vállalkozásokat ahhoz, hogy a minimálisan előírt saját erő négyszeresét kitevő projektek megvalósításába is belekezdhessenek, és maximálisan kihasználják a pályázatok keretében elnyerhető támogatást. A kiegészítő hitelek általában a Magyar Fejlesztési Bank által refinanszírozott hitelek, az 50 millió forintot meghaladó kérelem közvetlenül az MFB Rt.-hez is benyújtható A pályázati támogatást megelőző hitelt, amely a megnyert pályázatok esetében, a hosszadalmas pályázati elbírálás miatt esetleges likviditási problémák áthidalására, vagy az utófinanszírozott támogatás megelőlegezésére szolgál. Ebben az esetben a támogatást a bankra kell engedményezni, a lehívásához szükséges számlákat ellenőrizni kell a támogatási szerződésben foglalt előírásoknak megfelelően. A pénzintézet ilyenkor szakértői ellenőrzést végez, ami után rendelkezésre bocsátják az általában 80 százaléknyi előfinanszírozást.
A bátrabb, külföldi partnerpályázóval rendelkező vállalkozó kutatás-fejlesztés és innováció területen közvetlenül Brüsszelben is pályázhat. Ha jó ötlettel és megfelelő előfinanszírozással rendelkezik, az EU elbírálói jóval nagyobb, millió eurós nagyságrendű támogatást biztosítanak a versenytárgyaláson győztes projektnek. Ez esetben a számlavezető bankunk Brüsszeli képviselete tud társfinanszírozási segítséget nyújtani a vállalkozó kedvű honfitársnak.
A pályázati kiírások szerint a projekt megvalósításához nyújtott támogatás biztosítéka lehet bankgarancia vagy biztosítási szerződés alapján kiállított kezesi kötelezvény, amelynek a támogatás összegére kell kiterjednie. Amennyiben a pályázó a támogatási szerződésben foglaltakat nem, vagy nem megfelelően teljesíti, és ennek következtében támogatási összeg visszakövetelésére kerül sor, a vállalt összeghatárig a bank kifizetést teljesíti. Általában elmondható, hogy bankgaranciát a vállalkozások a 10 millió forint támogatást meghaladó beruházásaikhoz igényelhetnek, akár 84 hónap futamidőre is. A pénzintézetek minden garanciaigényt egyedileg bírálnak el, amelyek a leggyakoribb esetekben fizetési garancia, előleg-visszafizetési garancia, hitel-visszafizetési garancia, jóteljesítési bankgarancia, tender garancia formájában fordulnak elő.