Úgy tűnik, hogy most viszont benne vagyunk a hét szűk esztendőben, és minden rossz irányba megy: növekedés nincs, sok a rossz hitel, az állam pedig egyre újabb és újabb büntetéseket mér a vélt vagy valós bűnökért a bankszektorra.
Többször is írtam arról, hogy azért kerülném a bankszektort, mert nehéz előrelátni, hogy mit varrnak még a nyakukba. Egy dologban biztosak lehetünk: ha gazdasági nehézségek, költségvetési elcsúszás lesz, akkor a bankokat fogják majd ismét megfejni (meg másokat is persze ha kell). Mivel az első adósmentő csomag csak a gazdagoknak és szerencsésebbeknek segít, nagyon valószínű, hogy lesz még több ilyen csomag, ami az ezekben részt venni nem tudókon próbál majd segíteni. Ennek az árát természetesen a bankok fogják megfizetni, a kérdés már csak az, hogy ez mennyi lesz. A választ senki nem tudja. Ennélfogva a banki papírok nagyjából értékelhetetlenek.
Az újabb csomag(ok) lehetőségére a miniszterelnök is utalt.
Habár szerintem nagyon rossz eszközöket választanak, de alapvetően jól látja a helyzetet: az adósság a fő mumus, és a következő évek világszerte ennek leépítéséről fognak szólni (deleveraging). Minél hamarabb történik ez meg, annál hamarabb indulhat stabil fellendülés.
És nagyon igaz ez is:
"Véleménye szerint a megszorítások lényege, hogy "pénzt vesznek ki a gazdaságból, anélkül, hogy közben a gazdaság szerkezetét úgy alakítanák át, hogy a jövőben ne legyen szükség újabb és újabb megszorításokra" . "
A bajom az, hogy ezeket az átalakításokat nagyon ők sem végezték (még?) el.
"Az országnak ki kell törnie abból az ördögi körből, ami a lakossági deviza adósságból adódik - mondta a miniszterelnök, jelezve, hogy a gazdaságpolitika mozdulatlanságra van kényszerítve, mert egymillió háztartás van kiszolgáltatva a devizaadósság miatt. Ha viszont hozzányúlunk ehhez a kérdéshez, azonnal kiváltjuk a pénzpiacok idegességét - tette hozzá.
A végtörlesztéssel, sokak számára szokatlan megoldással lehet ebből az ördögi körből kitörni, s ez lesz a következő év jelentős feladata - szögezte le Orbán Viktor".