3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagy a baj. A kanári elpusztult a szénbányában. A kötvénypiac már jelzi, hogy milyen nehézségek lehetnek a jövőben, még leminősítés nélkül is - nem biztos hogy lesznek, de nagyon-nagyon könnyen lehetnek, és ez már önmagában ok az aggodalomra.

Arról beszélek, hogy tegnap a DKJ-aukció nem ment el, kevesebb volt a vételi szándék, mint amennyit az ÁKK értékesíteni kívánt. Miért állhat fenn ez a helyzet és miért ismétlődhet meg? A hazai állampapíraukciók szereplői a külföldi és hazai intézmények. A hazaiak közül is kiemelkedőek (voltak) a nyugdíjpénztárak és a pénzügyi rendszer szereplői. Ha éppen a külföldiek nem akartak venni, akkor a magyar pénztárak vették meg a papírokat és fordítva. Vagy a bankok. Vagy a biztosítók.

Most azonban ki vagyunk téve a külföld kénye kedvének, ugyanis a nyugdíjpénztárakat kasztrálták, ők már nagyon komoly vételi erőt nem képeznek, a bankok nemhogy venni nem fognak, de a végtörlesztések miatt várhatóan komoly eladók lesznek a kötvénypiacon, így a külföldre hárul, hogy mindent megvegyen. Ha a külföldieknek éppen rossz kedve van, akkor Magyarországon nincs aki megvegye az állampapírkibocsátásokat (persze ha örülnek, akkor meg mindent benyelnek, de ez most kevésbé lényeges, és nem is ez a kockázat).

Ezzel rendkívül sebezhetővé váltunk, és bármilyen nemzetközi hullámverés könnyen felboríthatja a magyar ladikot. Habár továbbra is igaz, hogy a magyar kötvényeknek számos előnyük van (viszonylag tolerálható államadósság, és költségvetési hiány van idehaza, nagy külkermérleg-többlet, egyedülállóan magas reálkamat), ám a  kereslet-kínálat ilyen felborulása jelzi, hogy bármikor belefuthatunk egy durva combosba, amikor teljesen eltűnnek a vevők. Nem túl szerencsés helyzet.

Egyébként az egyre duzzadó válságról (mind hazai mind nemzetközi indíttatású) az jut eszembe, hogy valaki bölcsen azt mondta, hogy az ilyen tőkepiaci válságokban/összeomlásokban akkor szabad venni, ha vagy óriási kényszerlikvidálások következtében az eszközök mélyen reális értékük alá kerülnek, vagy olyan gazdaságpolitikai válasz van, amely megfordítja a trendet. Jelenleg Magyarországon azt látjuk, hogy nagy kényszerlikvidálásokra nem került sor (ellentétben pl. 1998-al, 2001-el vagy 2008/9-el) és az a bizonyos "policy response" pedig az ellenkező irányba mutat: nem hűti a válságot, hanem erősíti. Emiatt továbbra is úgy vélem, hogy Cromwell szavaira kell hallgatni, és továbbra is érdemes szárazon tartani a puskaport.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!