Mi lenne ezekkel a kötvényekkel, ha nem lenne csődközelben az USA? Valószínűleg még sokkal erősebbek lennének. Ennek oka pedig egyértelmű: az amerikai (és az európai) gazdaság már most is erősen lassul, a növekedés eltűnőben van, miközben elképesztő monetáris és fiskális stimulus került az elmúlt 2-3 évben a rendszerbe. Mégis igen gyenge a növekedés. Mi lesz tehát akkor, ha a fiskális stimulus visszavonásra kerül, ha az állam nem gyorsítani, hanem lassítani fogja a gazdaságot? A válasz eléggé egyértelműnek tűnik: recesszió, de minimum ahhoz közeli állapot fog bekövetkezni az Atlanti-óceán mindkét partján. A német 10 éves hozam 2,54%-ra esett, miközben tavasszal még majdnem 3,5% volt a hozama! Eközben az olasz és spanyol kötvényhozamok tovább kúsznak felfelé, ami további nyomást fog gyakorolni a kormányzatokra, hogy szorítsanak meg.
Az államok lehetetlen helyzetben vannak. Nem stimulálhatnak tovább, mert ezt a kötvénypiacok (vagy a kötvénypiacoktól való félelmükben a politikusaik) nem engedik, viszont nem is szűkíthetnek, mert akkor recesszióba esik a gazdaságuk. Végül persze a piacok lesznek az erősebbek, és megszorítanak, ami a maradék gyengécske növekedést is teljesen eltünteti.
Hogy reagálnak erre a befektetők?
Devizák: a dollár és az euró harcol a legrosszabb deviza címért, a klasszikus safe-haven CHF mellé bekerült a JPY is, veszik, mert nem tudják mi mást vehetnének - nem mintha ez utóbbi nem lenne még az előző kettőnél is rosszabb, de a kamatkülönbség csökkenése folyamatosan erősíti a jent. Ha meglesz az amerikai adósságlimit megállapodás az valószínűleg segíteni fog a dolláron - időlegesen (plusz a BoJ is be fog valamikor interveniálni majd).
A forint nagyon vitéz - meg is van rá az oka, akkor külkertöbbletünk van, hogy New Yorkig ellátszik. Mindenesetre a további CHF erősödés leverheti a lábáról a forintot - nem tartósan, de pánikra elég lehet, mert a hazai gazdaság nagyon érzékeny és sérülékeny a svájci frankra.
Részvények: Európa egyik leggyengébb tőzsdéje továbbra is a svájci, már a korábbi pánik-mélypontok alatt van, amire egyik nagy tőzsde sem volt képes. Itt is azt gondolom, hogyha (amikor) lesz amerikai megállapodás, az könnyen hozhat egy nagyobb shortcovering rallyt, de ez a fő mozgató tényezőt, a recessziót, nem változtatja meg. Az európai tőzsdék egyelőre eső trendben vannak.
Áruk: Az aranynak ideális környezet az adósságválság+további monetáris stimulus, hol az euróval, hol a dollárral szemben erősödik, nem meglepő. Korrekció a fentieknek megfelelően itt is lehet, de egyik tényező (európai adósságválság, pénzgyártás) sem tűnik el hirtelen, tehát a trendben egyelőre nem látszik változás...
Magyarország: A BUX ugyanúgy viselkedik, mint az európai tőzsdék, nem gondolom, hogy el tudnánk szakadni az európai valóságtól. Ha ott baj lesz, itt is. Egyébként idei mélypontja közelében van. Ennél jóval nagyobb baj, hogy közel 6 hónapos csúcson zárt a magyar 10 éves hozam: nem vagyunk immúnisak az adósságválságra, bármikor elővehetnek minket, ez már ennek az előjele. Olyan ez a válság mint Miklós malomköve: "Ki tudja hol áll meg, s kit hogyan talál meg?"...sajnos attól tartok hogy minket megtalál ez a nehéz kő, hacsak útközben valaki el nem kapja, amire persze nincs sok esély. Azért reménykedjünk.