5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lehet-e a jövőbe látni - teszi fel a kérdést sok vállalkozó, aki az előtte álló üzleti lehetőségeket mérlegeli. Melyek azok a lehetőségek, amelyekben a leggyorsabban térül meg a befektetett tőke, energia és idő? Hol legkisebb a kockázat? Más eszközök mellett a fentiek megválaszolásában is segít a projekttervezés.

A jó tervek nem kötik meg a vezető kezét (Mfor-montázs)

Tervezés hiányában nehéz eredményesen vezetni egy vállalkozást, enélkül az elképzelt változtatások nem járulnak hozzá az értékesnek tekintett végtermék kialakításához. A legegyszerűbb ötletek, változtatási igények is azonnal zátonyra futnak, ha előzetesen nem tájékozódunk és tájékoztatjuk a környezetünket is.

Ha átgondoljuk, az egyéni vállalkozásoknál, ahol egyetlen személy vesz részt a cégben, könnyű megszervezni a munkát, hiszen nem kell alkalmazkodni másokhoz, együttműködni a kollégákkal. Két embernél azonban már jelentkezhetnek gondok, és minden további ember csatlakozása tovább komplikálja a helyzetet. A termelékenységet csak munkamegosztással lehet elérni, tehát a verseny az, ami rákényszerít a nagyobb szervezetek létrehozására. Ezért van szükség a tudatos és írásban lefektetett tervekre.

Hasonlóképpen jól átgondolt módon lehet csak beruházási döntéseket hozni. A beruházások alapvetően három területen befolyásolják a vállalkozások eredményességét. Elsősorban közvetlenül a vállalkozás nyereségére gyakorolt hatáson keresztül, a többleteredmény vagy a hatékonyabb termelés révén. A második terület a likviditási helyzet alakítása, amely a kivitelezési időszak kiadástöbbletét, a beruházásokkal kapcsolatos hitelek törlesztését, valamint a működtetés során jelentkező bevételeket foglalja magába. Végül a vállalkozások vagyoni helyzetének, (a vagyon nagyságának és összetételének) megváltoztatása révén hat a gazdálkodás eredményességére.

A beruházások gazdaságossági előkészítése három alappilléren nyugszik:

  • Projekt terv készítése a kivitelezési folyamat tervezésére, valamint a beruházási költségek meghatározására.
  • Az üzleti terv részeként időarányos a vállalkozás életpályájához alkalmazkodó árbevétel és költségterv a tervezett beruházás pénzügyi működésének előrejelzésére. 
  • Az időtényező figyelembevételén alapuló korszerű mutatószámok számítása a vállalkozás pénzügyi adatai alapján.

A projekt egy hatékony eszköz és megközelítési mód bizonyos típusú feladatok megoldására. A megközelítési mód lényege, hogy mielőtt elkezdenénk a feladatot végrehajtani, azelőtt tudatosan, egy ésszerű és célszerű folyamaton végigmenve a szükséges mértékű alapossággal definiáljuk, strukturáljuk és tervezzük meg a feladat megoldását.

A hatékony projektterv meghatározza a tervezett fejlesztések és a részprojektek kereteit programban, költségben és időszükségletben egyaránt. Megfelelő döntési anyagot biztosít továbbá a fejlesztés megkezdéséhez, vagy a portfolió stratégia alapján történő értékesítéshez.

A következőképpen érdemes a projekttervezés- és menedzsment módszere alapján a beruházási folyamatot felépíteni:

  1. A munka elvégzéséhez szükséges tevékenységek listájának elkészítése.
  2. A tevékenységek sorrendjének megállapítása.
  3. Az egyes tevékenységekhez szükséges idő kiszámolása.
  4. Időterv összeállítása (hálóterv, GANTT-tábla).
  5. Az egyes tevékenységekért, lépésekért felelős személyek kijelölése, megkeresése.
  6. Költségvetés összeállítása.

A projekt tervezés és menedzsment adott célok elérését segíti, adott határidőn és pénzügyi korlátokon belül. A költségvetés összeállításakor érdemes figyelmet fordítani arra, hogy az egyes tételek kapcsolhatóak legyenek a projekt során végrehajtandó tevékenységekhez.

A projekt terv tipikus megjelenési formája a hálóterv és a Gantt-diagram. A hálóterv idődimenzió nélkül mutatja az elvégzendő tevékenységeket és az azok között meglevő logikai kapcsolatokat. A Gantt-diagram az idő függvényében ábrázolja a tevékenységeket. Leolvashatók róla az egyes résztevékenységek kezdeti és befejezési időpontjai, valamint a teljes folyamat időszükséglete is.

A projekttervezés eredményeként megvalósíthatósági tanulmányokkal tudjuk alátámasztani a fejlesztési beruházások gazdaságosságát.

Menedzsment Fórum

Az oldalakon megjelenő információk, ajánlatok, meghatározások és leírások kizárólag a tájékoztatás célját szolgálják, azok semmilyen körülmények között nem minősülnek a CIB Bank Zrt. Ptk. 211.§-a szerinti ajánlattételének vagy pénzügyi tanácsainak. Az oldal működtetője, karbantartója és technikai kivitelezője az Origo Zrt., ezért a CIB Bank Zrt. semmilyen felelősséget nem vállal az oldalon elhelyezett információk esetleges hiányosságai, pontatlanságai és az esetleges elírások miatt. Az oldalakon elhelyezett információk felhasználására kizárólag a felhasználó saját felelősségére kerülhet sor. A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi a CIB Bank Zrt. hivatalos véleményét az adott kérdésekben. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!