Az államtitkár kifejtette, aszályos és nem aszályos években egyaránt megvizsgálták, mekkora gabonafelesleg keletkezik Magyarországon. Az adatok szerint legalább mintegy 2,5 millió tonna vegyesgabona tárolása és értékesítése jelent gondot. Ebből a mennyiségből 800 ezer tonna alkoholt lehet előállítani, intenzívebb termelés esetén a kapacitást még növelni is lehet. Ekkora mennyiségnek van reális alapja, további kapacitásra és felvevőpiacra Gőgös Zoltán nem lát reális alapot.
Hasonló vélekedések már többször is napvilágot láttak. Érsek Tibor, a Duna Fejlesztési Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak korábban úgy nyilatkozott, hogy hat-nyolc projekt megvalósulásának van racionalitása Magyarországon. Mindeközben a tavalyi esztendőben a 30-32 bioetanol gyár projektről tudott a szakma, igaz, számuk idén már 12-15-re csappant. A leginkább előrehaladott állapotban a kabai üzem áll: ez lesz a jelenlegi felállás szerint az első, amelyben 2008-ban már tényleges termelés is lesz.
Gőgös Zoltán úgy értékelte, uniós pénzekből négy nagyobb és néhány kisebb üzem megépítésének vissza nem térítendő támogatására lesz lehetőség, legalábbis a tárca ebben gondolkodik. Mivel az idő sürget, így azok az üzemek járnak jól, amelyek kapacitásukat 2008-ra már le tudják kötni. "800 ezer tonnával működhet zavarmentesen a rendszer, ilyen szempontból kell átgondolniuk a beruházóknak a terveiket" - érvelt az államtitkár.
A biodízelről a szombati szakmai nap bevezetőjében nem sok szó esett. Gőgös Zoltán úgy véli, izgalmas helyzet fog előállni, mivel a hazai bekeverési igényeket nem fogja kielégíteni a jelenlegi repcetermelés.
Amennyiben teljesíteni szeretnénk a 10 százalékos bekeverési arányt már el kell majd gondolkodni azon, honnan szerzünk alapanyagot. E tekintetben a jó repcetermelési adottságokkal rendelkező Ukrajna neve is felmerült. Érdekes adalék, hogy tavaly 120 ezer hektáron termeltek repcét, amely szinte mind exportra ment. Idén mintegy 250 ezer hektárnyi repcetermés várható, nagy része szintén nem a hazai piacra.
A bioüzemanyaggyártás alapanyagául szolgáló gabonák termelésével kapcsolatban felmerült a génmódosított (gmo) termények hazai alkalmazásának kérdése. Az államtitkár szerint azonban jelenleg minden gabona kivitelhez kérik a gmo-mentes igazolást, így nehéz lenne megjósolni, mekkora előnnyel illetve hátránnyal járna az engedélyezés. Ezért a szakértő kétli, hogy a közeljövőben erre sor kerülne.
Istvánko Viktória