Sok helyen leírtam az elmúlt 1-2 évben – nem én találtam fel természetesen a spanyolviaszt, de logikusan gondolkodva nem nagyon lehetett más következtetésre jutni – hogy a mostani évtized az államadósság-válságokról fog szólni. Egyszerűen túl sok az adósság, túl nagyok az egyensúlytalanságok és a sok egyensúlytalanság oda vezet, hogy a korábbinál gyakrabban vannak mindenféle kisebb-nagyobb válságok, pánikok.
A vedd meg és ülj rajta stratégia emiatt nem működik, aktívnak kell lenni és fel kell készülni vad mozgásokra minden piacon. Természetesen ezen belül könnyen lehetnek több hónapos vagy akár éves eső és emelkedő szakaszok is, ahogyan az adósságleépítésből adódó negatívumok találkoznak az állami/jegybanki megoldásokkal. Hol az egyik az erősebb, hol a másik, s ettől függően alakulnak a piaci trendek is. Ezt a hátteret nem szabad elfelejteni akkor sem, amikor a rövidebb távú döntéseket hozzuk meg.
Mit látunk jelenleg?
A görög-saga végéhez érni látszik, a kétéves hozamok 60%-on, amely pár héten-hónapon belüli összeomlást, adósságátstrukturálást jelent. A görögök képtelenek teljesíteni a vállalásokat – bár ez már másfél éve is látszott, hogy így lesz – de mostanra majdnem mindenki számára nyilvánvalóvá vált. Nem nagyon van más választás, mint a csőd, hiszen egyértelművé vált, hogy lehetetlen küldetésre vállalkoztak. Az eurozónának nem lesz más választása, mint elengedni őket, a többiek felrobbanó hozamait viszont masszív QE-vel az ECB-nek kell megfognia majd – mindaddig, amíg az adott országok hajlandóak jófiúként viselkedni, a hiányukat csökkenteni. Ez viszont azzal jár, hogy bár a recesszió folytatódik Európában, és bankválsággal is párosulhat, a fertőzést ha akarják, meg tudják állítani. Ennek ára az euró gyengülése, amely már elkezdődött és kifejezetten hasznos folyamat az eurozóna egészsége számára.
A görög csőd és az azzal járó pánik azonban kijelölhet egy időleges aljat, de ez még a jövő zenéje: egyelőre csak a romlás jelei látszanak: eurogyengülés, német és amerikai kötvénybe menekülés, XAUEUR mindenkori maximumon, eurostoxx 50 a 2009-es mélypontok környékén. Ilyenkor csak azt lehet tanácsolni, amit Oliver Cromwell mondott: Bízzunk Istenben és tartsuk szárazon a puskaport!
Tönkreteszik?
Eközben Magyarországon is elindult a szervezkedés, a kormánypártnak sikerült bedobni egy olyan ötletet (bárki 180-as chf árfolyamon visszafizetheti a devizahitelét, minden ezzel járó költséget a bankszektor áll), amelyet ha megvalósítanak, akkor valószínűleg tönkreteszi, de legalábbis a tönk szélére sodorja a magyar bankrendszert, teljesen megszünteti a hitelezést, elijeszti a befektetőket és évekre recesszióba döntheti Magyarországot. Nem rossz egyetlen döntéstől ilyen sokrétű várható hatás.
És ha már úgyis Cromwell miatt ráálltunk a keresztény vonalra, akkor erre is van mondás: "Atyám, bocsásd meg nekik, mert nem tudják mit cselekszenek."