Egy birodalom születése...
1975 januárjában, Bill Gates barátja, Paul Allen látta meg a Popular Electronics magazinban a MITS Altair 8800-as mikroszámítógépet, ami akkor még csak egy programok nélkül doboz volt. Ez a pillanat indította el őket a siker útján, hiszen ez adta az ötletet számukra ahhoz, hogy elutazzanak az új-mexikói Albuquerque-be, hogy egy már korábban megírt programot adjanak el a cégnek. A sikeres üzlet után pár hónappal később megjelent az eladott programnyelv, a BASIC egy újabb verziója is 4K és 8K változatokban, ám ez már azután történt, miután Gates és Allen 1975. április 4-én megalapította a Microsoftot, ami ekkor még Micro-Soft néven futott, és csak később módosították a ma is ismert formára. Ebben az évben a cég bevétele 16 005 dollár volt.
1976 februárjában Bill Gates volt az első olyan programozó, aki felvetette a szoftverkalózkodás kérdését a "Nyílt levél a hobbiszámítógépeseknek" című cikkében. A sorokban azzal vádolta a hobbifelhasználókat, hogy szoftvert lopnak, és ezáltal megakadályozzák, hogy mások "jó szoftvereket írjanak". Mintha ismerte volna a jövőt, így fejezte be az írását: "Semmi nem tenne boldogabbá, mint hogy tíz programozót alkalmazva elárasszam a hobbipiacot jó minőségű szoftverrel." Még ebben az évben, 1976. november 26-án az Új-Mexikó állam belügyminisztériumának hivatala bejegyezte a Microsoft kereskedelmi nevet, a cég pedig 22 496 dollár bevétellel zárta ezt az évet. Két évvel később már létrehozták az első nemzetközi értékesítési irodát Japánban, az ASCII Microsoftot, az év végére a cég forgalma pedig már meghaladta az egymillió dollárt. 1979-ben a Microsoft Alberquerque-ből Washingtonba helyezte át a székhelyét, miközben az ázsiai piac után már Európában is megjelent a cég, hiszen a belgiumi Haasrode székhelyű Vector International a Microsoft képviselői közé lépett. Az 1970-es évek végére a cég az első évi 16 ezer dolláros bevétel után 2,4 milliót ért el, ami azt jelenti, hogy 150-szer többet realizáltak az összesen 28 alkalmazottal.
Egy blöff hozza meg az igazi sikert
A Microsoft az első nagy sikerét már rögtön a következő évtized elején elérte, amikor az IBM-mel társultak. Ennek keretén belül felajánlották megvételre a DOS nevű operációs rendszerüket, a csavar a történetben viszont az, hogy ekkor még semmilyen ilyen programmal nem rendelkeztek. Azt utólag vették meg a Seattle Computer Productstól, mindössze 50 ezer dollárért, és ezt adták tovább az IBM-nek, ám azzal a kikötéssel, hogy az operációs rendszer licenszjogát a Microsoft megtarthatja. Ezek után megszülettek az első közös számítógépek, amelyek a bevételekben is óriási megugrást eredményeztek, hiszen az 1979-es 2,4 millió dollár megnyolcszorozódott két év alatt: 1981-ben már 16 millió dollárral zártak. Ekkor csatlakozott a Microsofthoz a magyar származású Simonyi Károly is, akinek nevéhez az Office programcsomag megalkotása is kapcsolódik.
Még ugyanebben az évben egy magánkézben lévő vállalattá alakultak, amelynek az elnöke Bill Gates, elnökhelyettese pedig Paul Allen lett, aki azonban súlyos betegsége miatt két évvel később 1983-ban lemondott a tisztségéről, ám továbbra is az igazgatótanács tagja maradt. Innentől kezdve a cég sorozatban dobta piacra az új termékeit, a Microsoft Mouse egeret, a Word for MS-DOS 1.00 szövegszerkesztőt, és bemutatták a Microsoft Windows grafikus operációs rendszert, azonban az első kereskedelmi forgalomban is kapható változata csak 1985-ben vált elérhetővé. Ebben az évben a Microsoftnál az Ír Köztársaságot választották ki arra, hogy helyszínéül szolgáljon az első, Amerikán kívül létesített gyártási központnak. A cég a 10 éves fennállását évi 140 millió dolláros értékesítési adattal ünnepelhette.
1986 március 13-án jegyezték be a tőzsdére is a céget: az első részvényeket egyenkét 21 dolláros áron bocsátották ki, melyek értéke az első kereskedési nap végére 28 dollára emelkedett, így ez a nap 61 millió dollár pluszbevételhez juttatta a céget. A '80-as évek végén - vélhetően a tőzsdei bevezetésnek is köszönhetően - megduplázta a bevételét: 1988-at 590 millió dolláros bevétellel zárhatta a Microsoft, két évvel később, 1990-ben viszont már 1,2 milliárd szerepelt a könyvekben, alkalmazottai száma pedig 2793 főről 5635 főre emelkedett.
A csúcson...
1993-ra a Windows világszerte 25 millió felhasználóval rendelkezett, és ekkor alakult meg a Microsoft magyarországi csapata is, mindössze két fővel még ekkor. Ebben az évben az amerikai Fortune magazin tanulmánya szerint a Microsoft lett 1993 leginnovatívabb amerikai vállalata. 1997-ben a Hart & Teeter közvéleménykutató szerint a Microsoft a leginkább csodált cég az Egyesült Államokban, hiszen amikor a megkérdezetteket arra kérték, hogy nevezzenek meg egy olyan céget, amelyre tisztelettel és csodálattal néznek, a válaszadók 25 százaléka említette Gates vállalatát.
Ebben az évtizedben is sorra dobták piacra a legújabb fejlesztéseket, mint például a Microsoft Network-öt, a Microsoft SQL Server 7.0 verziójat, az Internet Explorer 5.0 böngésző, melynek tesztverzióját az első héten egymillió alkalommal töltötték le. A '90-es évek végére a cég már 19,8 milliárd dollár bevételt ért el, ami előző évhez képest 29 százalékos növekedést jelent. A cég profitja 7,79 milliárd dollár volt, ami 73(!) százalékos emelkedést jelent 1998-hoz képest. Az alkalmazottak létszáma ekkor már 31 575 fő volt.
A Microsoft a legnagyobb árbevételét érte el az idén zárult pénzügyi év során, hiszen 70 milliárd dolláros forgalomról számolhatott be, ami 12 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Ugyanakkor jelentősen emelkedett a társaság profitja is, hiszen 23 százalékkal haladta meg az előző évit: 23 milliárd dollár lett.
Bill Gates-nek egyébként sikerült annyira felfuttatnia a Microsoftot, hogy a nagyrészt ebből származó jövedelmek révén 1995 és 2008 között a világ leggazdagabb embere volt. Mára az 56 milliárd dolláros vagyonával már "csak" a második leggazdagabb ember a világon, a mexikói telekommunikációs guru, Carlos Slim Helu és családja mögött, akik 71 milliárd dolláros vagyont tudhatnak a magukénak.
SzS.
mfor.hu