2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk a hajdani csarnokvilág bemutatását. Kiderül, hol volt a Bomba tér, s miért nem bizonyult az ott álló fedett piac jó üzletnek.

A városházi urak eredeti elképzelése az volt, hogy az öt pesti mellé két budai csarnokot nyitnak – ám ez utóbbiakból végül csak egy épült föl. Ez a Bomba, azaz a mai Batthyány téren kapott helyet. Nevét a placcról nyerte – ám mielőtt valaki úgy gondolná, a nomen est omen jegyében ez tuti üzletnek bizonyult, téved.

A fedett piac csak kornyadozott. Ami nem is nagy csoda, hiszen a Vár aljában, egy rosszul megközelíthető helyre rakták. Sem az árusok, sem a vevők nem kedvelték, s ez meg is látszott rajta. A környékbeliek rendszeresen panaszkodtak az avítt zöldségek miatt, a kofák pedig azért morgolódtak, mert szinte minden rájuk rohadt.

A bolt annyira nem ment, hogy a húszas évek végén be akarták zárni, s egy tornapályát kívántak létrehozni a tetők alatt. A második világháborúban több belövést kapott, tetőszerkezete megsérült, az ötvenes-hatvanas években üresen állt, egy részét raktárnak használták, míg végül egy nagy élelmiszer áruházat csináltak belőle. Forgalma akkor lendült föl igazán, amikor elkészült a metrómegállóval kombinált HÉV és villamos átszállóhely.

A pesti Nagycsarnok amúgy kétmillió korabeli koronába került, s a városatyák úgy vélték, ezzel és öt társával örök időkre megoldották a vásárok problémáját. Ám 1910-re már kicsinek bizonyultak a terek, s a kofák ismét a Duna-partra kezdtek kiszorulni. Ekkor határozták el a Nagyvásártelep építését – ám arra a háború és az azt követő politikai és pénzügyi összeomlás miatt csak a harmincas években került sor.

S zárásként még egy adalék a csarnokok pénzügyi helyzetéről: egy, a hetvenes években megjelent könyv szerint az éves tiszta jövedelem a befektetett pénz 3,73 százaléka volt, ám a kölcsön kamata 4,75 százalékot tett ki. Azaz évente úgy százezer koronát fizetett rá Budapest a boltra – természetesen az adófizetők pénzéből.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!