2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk a fővárosi kávéházak életének bemutatását. Most egy csaló és egy rendszeresen elázó tulajdonosról esik szó.

Az 1870-es évek egyik legjobb kávéháza a Rákóczi út 75. szám alatt működő Frühauf volt. Az előkelő közeg vonzotta az úti népeket, a kassza sűrűn csörgött - ám a nagy bevétel elkápráztatta a tulajdonost, aki a bolt „vitele” helyett inkább lokálokba, korcsmákba és ledér hölgyek tarsolyába hordta pénzét. A görbe utak megbosszulták magukat: mivel felújításra nem futotta, a falak és a székek, idővel pedig a hely hangulata is megkopott. Az sem tett jót a műintézménynek, hogy a környéken sorra nyíltak a hasonló, majd idővel szebb kávéházak.

(Illusztráció)

Fénykorában a szekér kiválóan futott: reggel a Keleti Pályaudvar felől jövő vásárosok és ügynökök állítottak be, majd délután megjelentek börzések, valamint a közelben működő cégek alkalmazottai egy-egy korsós sörre, pohár kávéra, teára. No, és a hátsó szoba vonzó örömei miatt - ott ugyanis nagyban ment a kártya. A rendőrség heti vendég volt, ám semmire nem mentek, mert a személyzet szolgálatban lévő tagjai egy villanycsengővel mindig jelezték, ha baj fenyegetett. Az üzem amúgy szomorú véget ért: 1913 őszén tönkre ment, mi több, a tulajdonos a dolgozók kaucióját is zsebre tette.

A történetünkben szereplő másik kávéház 1890-ben nyílt meg a Rottenbiller utca 10 szám alatt: neve először Rottenbiller - utóbb Ceylon lett. Egyik törzsvendége Heltai Jenő volt, tőle tudjuk, hogy a vendéglő mágnesként húzta magához a fiatal írókat. Igaz, e vonzalom nem csak a helynek, hanem a nőkből - döntően fiatal kóristákból - álló zenekarnak is köszönhető volt.

A bolt tulajdonosa különleges képességgel tudta keverni a likőröket: a kis iskola nevű mix tizenhat, míg a nagy iskola harminckétféle italt tartalmazott. A „buli” vége rendszeresen a totális lerészegedés lett: ilyenkor a fiatal zsurnaliszták és írók a főnököt betették a jégszekrénybe, hogy reggelre kijózanodjon.

A kávéház még a harmincas évek közepén is dolgozott - igaz, a vad tivornyákról már csak hírből hallottak a vendégek…

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!