4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyik legismertebb tőzsdei mondás a címben szereplő kifejezés ellentéte - sell in May and go away - mivel régi tapasztalat, hogy a május-október közötti tőzsdei teljesítmény átlagosan sokkal rosszabb, mint a november-április közötti.

A tavalyi évben tökéletesen működött is a szabály: az erős első 3-4 hónap után nagy tőzsdei árfolyamesés bontakozott ki, amely nagyjából októberig tartott. Mivel az idei év is igen erősen indult és most gyengeség jelei tapasztalhatóak ezért sokan arra számítanak, hogy 2011 megismétlődik és 2012-ben is az első hónapok felfutásai után nagy problémák lesznek. Ezt a feltételezést külön megerősítette a pénteken megjelent amerikai munkaerőpiaci adat, amely sokak szerint az amerikai növekedés megingására utalt. A 120 000 új munkahely sokkolóan kevés volt a 200 000 körüli várakozásokhoz képest, de egyrészt a meleg idő miatt a szezonális igazítás megviccelhetett mindenkit, másrészt az elmúlt pár hónap adatai összességében igencsak magasak még mindig, harmadsorban a 2003-2007-es fellendülés alatt is csak havi 150-200 ezer új munkahelyet teremtettek USA-ban, tehát a szám nem tragikus. Lásd például itt: //www.tradingeconomics.com/united-states/non-farm-payrolls vagy itt: //data.bls.gov/cgi-bin/dsrv

A szezonális igazítás annyira nagy szerepet játszik egyébként, hogy a nyers szám 811 ezer új munkahely volt márciusban februárhoz képest, de mivel az elmúlt 9 év átlaga 752 ezer fő, miközben az átlagos havi növekedés ugyanezen időszak alatt alig néhány tízezer, ezért a szezonális igazítás miatt ez csak 120 000-nek "számít". Ha az idei meleg telet - amely erősen torzít mindenféle módon - kihagyjuk, és a márciust a tavalyi novemberrel hasonlítjuk össze, akkor azt látjuk, hogy az időszak alatt 1,16 millió állás tűnt el. A november-márciusi periódus mindig munkahelyek csökkenését hozza, nézzük, mennyi munkahely tűnt el a megelőző években, kronologikusan visszafelé haladva: 2011márc/2010nov: -1,4 M, 2010márc: -2,1 M, 2009 márc: -5,1 M, 2008 márc: -2,1M, 2007 márc: -1,3M, 2006 márc: -950 ezer, 2005 márc: -1,2M, 2004 márc: -1,2M, 2003 márc: -2,2M. Figyelembe véve ezeket a számokat, azt láthatjuk, hogy az elmúlt pár hónapban egyáltalán  nem teljesített rosszul az amerikai gazdaság, hanem pont úgy, mint a 2004-2007-es fellendülésben szokásos volt. Ha az elmúlt 12 hónap adatait vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy 2 millió új munkahely képződött, amire a 2005-2006-os időszak óta nem volt példa.

Valójában úgy látom, hogy semmi érdekesség nincs az amerikai gazdasággal kapcsolatban, pont az történik, amire számítani lehetett: nem kiugró, de stabil növekedést produkál, és a folyamatosan fennálló félelmek miatt  várhatóan hosszú időn át uralkodó lesz még a nullkamat politika, tehát a jelenlegi tőzsdei árfolyamemelkedés fundamentumai nem változtak. A márciusban elindult gyengélkedés/korrekciós fázis persze hosszabb időn át eltarthat (Európa más tészta, ott semmi növekedésre nem lehet számítani), de nem hiszem, hogy 2 egymást követő év ugyanúgy zajlana, sőt inkább az ellenkezőjére számítanék. Az aggodalmak eltarthatnak heteken át, de utána - mondjuk májustól, ellentmondva az ismert tőzsdei kijelentésnek - ismét elindulhat az árfolyamemelkedés. Tehát: Buy in May and hit the beach...

*****

A másik érdekesség az euró gyengélkedése, ami nem annyira meglepő, írtam is róla, de most már talán materializálódik is. Európa kilátásai sokkal rosszabbak, mint az USA-é, ahol növekedés van, vagy akár Nagy-Britanniáé, ahol nagyon konzekvens és üzletbarát gazdaságpolitikát fogadtak el, amely fokozatosan a költségvetési hiányt is mérsékli.  Nem lenne nagyon meglepő a font és dollár erősödését látni az euróval szemben...

*****

Itthon folytatódik a kamikaze-politika: minden nappal milliárdos kamatterhekkel növekszik az adósságszolgálatunk, pusztán azért, mert a kormányzat nem hajlandó néhány kompromisszumra. Érthetetlen az egész szituáció, mert már többe kerül a leves, mint a hús, azaz az ellenkezés, és időhúzás miatt olyan nagy megszorításokat kell csinálnia a kormánynak, ami sokkal nagyobb politikai veszteséget okoz, mint ha megállapodnának, és élveznék a csökkenő kamatköltségek okozta automatikus nyereséget. Sem gazdasági sem politikai érvek nincsenek a további időhúzás mellett mégis ez történik. A meg nem állapodás nyeresége nulla, csak vesztesége van. Tobzódik az irracionalitás...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!