1953. máricus 20-án Jászárokszálláson született Csányi Sándor. Édesapja, Csányi József a jászárokszállási téeszben mezőőr, édesanyja pedig Ballagó Amália, a háziipari szövetkezetben fonalhajtó volt, akik méhészkedéssel és háztáji cukorrépa-termesztéssel is foglalkoztak. Két testvérével 14 éves koráig a szülővárosában nevelkedett, aztán az általános iskola végén elhatározta, hogy egy fővárosi közgazdasági középiskolában folytatja tanulmányat, mely után a Pénzügyi és Számivteli Főiskola hallgatója lett. Főiskolai tanulmányai idején egykori középiskolájának éjszakai kollégiumi nevelőtanára volt, mely nélkül nem lett volna képes Pesten maradni saját bevallása szerint.
A főiskolai tanulmányok 1974-es befejezése után a pénzügyi területre vetette a sors, és az akkori pénzügyminisztérium alkalmazottja lett előbb a bevételi főigazgatóságon, majd a titkárságon látott el feladatokat egészen 1983-ig. Munka mellett egyébként még elvégezte a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem pénzügy szakát is, ahol később doktori címet is szerzett. Doktori disszertációja a Lakossági hitelezés és betétgyűjtés alakulása, továbbfejlesztésének lehetőségei címet viselte, amit igen hatékonyan ültetett át a gyakorlatba az OTP élén. A pénzügyminisztériumban egyébként barátságokat kötött banki szakemberekkel is.
1983-ban aztán a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumban lett osztályvezető, ami bár alacsonyabb beosztást jelentett, de a pozícióhoz már szolgálati lakás is járt. A munkakör pedig lehetővé tette, hogy az ár- és könyvszakértői oklevelének köszönhetően "maszekolhasson", derül ki egy 2004-ben róla készült portréból. Ebben az időszakban a vadászattal is megismerkedett, ami jó terep volt a hálózatépítésnek és az üzleti alkuknak is.
1986-ban Demján Sándor meghívására a Magyar Hitelbanknak előbb a titkárság, majd az ellenőrzési főosztály vezetője lett. 1989-től 92-ig az Országos Kereskedelmi és Hitelbank stratégiai vezérigazgató-helyettese lett. 1991-ben Csepi Lajos, az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) akkori vezérigazgatója felkérte Csányit a Budapest Bank (BB) elnök-vezérigazgatói posztjára. Csányi elfogadta a felkérést, később azonban pályázati úton kívánták betölteni a tisztséget. Csányi ekkor közölte, hogy nem pályázik, ekkor arra kérték, hogy egy önéletrajzot adjon be, de ezt sem tette meg. 1992-ben a OTP Bank Rt. elnök-vezérigazgatójává nevezték ki. Először átalakította a bank vezetését, majd a privatizáció után is megtarthatta tisztségét és jelentős tulajdonrészt szerzett a bankban.
Bankon túl...
Banktevékenységén túl 1998-ban rövid ideig a Malév felügyelőbizottságának elnöke volt, később az Europay (1998-től), a Tiszamenti Vegyiművek Rt. (1998–1999), a Matáv Rt. (2000–2003) igazgatótanácsának tagja is volt. Emellett több éven át a Mol Rt. igazgatóságának alelnöke. 1997 és 2000 között a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint 2002 és 2008 között a Magyar Közgazdasági Társaság alelnöke volt. 2002-ben a Vállalkozók Országos Szövetsége társelnökévé választották. 2003-tól a Prima Primissima-díj kuratóriumának elnöke. 2004-ben a Nyugat-magyarországi Egyetem címzetes egyetemi tanárává avatta. 2010-ben a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökévé választották.
Befektetési portfóliója az elmúlt egy évtizedben egyre terebélyesedett: a borászattól, a hús- és tejipartól az ingatlanokon át a telekommunikációig számos vállalatot vett, és működtet. 2004-ben 75 százalékos tulajdont vásárolt a Magyar Lőszergyártó Rt-ben, 2005 januárjában százszázalékos tulajdonosa lett a légijármű-kölcsönzéssel, illetve nem menetrendszerű légi szállítással foglalkozó Alexand-Air Kft.-nek. Nathaniel Rothschilddel 2005 augusztusában megvásárolta a Demján Sándor vezette Trigánit 25 százalékos tulajdonhányadát. Tulajdonában van a Sole-Mizo Zrt., a Délhús és más élelmiszer-ipari vállalatok is.
Díjai
1999-ben Közép-Európa tíz legjobb vállalatirányítójának egyike lett, majd egy évvel később megkapta Az év vállalkozója díjat is. 2004-ben Az év üzletembere lett, 2005-ben Mercur díjjal jutalmazták, 2006-ban pedig megkapta a Wahrmann Mór-érmet. 2007-ben két elismerésben is részesült: egyrészt megkapta a Kármán Tódor-díjat, másrészt a Báthory-díj tulajdonosa is lett.
mfor.hu