4p

Mezőőr és fonalhajtó szülők gyermekeként 60 éve született hazánk egyik leggazdagabb embere, Csányi Sándor. Mesél a múlt című rovatunkban ezúttal az ő eddigi élettörténetét elevenítjük fel.

1953. máricus 20-án Jászárokszálláson született Csányi Sándor. Édesapja, Csányi József a jászárokszállási téeszben mezőőr, édesanyja pedig Ballagó Amália, a háziipari szövetkezetben fonalhajtó volt, akik méhészkedéssel és háztáji cukorrépa-termesztéssel is foglalkoztak. Két testvérével 14 éves koráig a szülővárosában nevelkedett, aztán az általános iskola végén elhatározta, hogy egy fővárosi közgazdasági középiskolában folytatja tanulmányat, mely után a Pénzügyi és Számivteli Főiskola hallgatója lett. Főiskolai tanulmányai idején egykori középiskolájának éjszakai kollégiumi nevelőtanára volt, mely nélkül nem lett volna képes Pesten maradni saját bevallása szerint.

A főiskolai tanulmányok 1974-es befejezése után a pénzügyi területre vetette a sors, és az akkori pénzügyminisztérium alkalmazottja lett előbb a bevételi főigazgatóságon, majd a titkárságon látott el feladatokat egészen 1983-ig. Munka mellett egyébként még elvégezte a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem pénzügy szakát is, ahol később doktori címet is szerzett. Doktori disszertációja a Lakossági hitelezés és betétgyűjtés alakulása, továbbfejlesztésének lehetőségei címet viselte, amit igen hatékonyan ültetett át a gyakorlatba az OTP élén. A pénzügyminisztériumban egyébként barátságokat kötött banki szakemberekkel is.

1983-ban aztán a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumban lett osztályvezető, ami bár alacsonyabb beosztást jelentett, de a pozícióhoz már szolgálati lakás is járt. A munkakör pedig lehetővé tette, hogy az ár- és könyvszakértői oklevelének köszönhetően "maszekolhasson", derül ki egy 2004-ben róla készült portréból. Ebben az időszakban a vadászattal is megismerkedett, ami jó terep volt a hálózatépítésnek és az üzleti alkuknak is.

1986-ban Demján Sándor meghívására a Magyar Hitelbanknak előbb a titkárság, majd az ellenőrzési főosztály vezetője lett. 1989-től 92-ig az Országos Kereskedelmi és Hitelbank stratégiai vezérigazgató-helyettese lett. 1991-ben Csepi Lajos, az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) akkori vezérigazgatója felkérte Csányit a Budapest Bank (BB) elnök-vezérigazgatói posztjára. Csányi elfogadta a felkérést, később azonban pályázati úton kívánták betölteni a tisztséget. Csányi ekkor közölte, hogy nem pályázik, ekkor arra kérték, hogy egy önéletrajzot adjon be, de ezt sem tette meg. 1992-ben a OTP Bank Rt. elnök-vezérigazgatójává nevezték ki. Először átalakította a bank vezetését, majd a privatizáció után is megtarthatta tisztségét és jelentős tulajdonrészt szerzett a bankban.

Bankon túl...

Banktevékenységén túl 1998-ban rövid ideig a Malév felügyelőbizottságának elnöke volt, később az Europay (1998-től), a Tiszamenti Vegyiművek Rt. (1998–1999), a Matáv Rt. (2000–2003) igazgatótanácsának tagja is volt. Emellett több éven át a Mol Rt. igazgatóságának alelnöke. 1997 és 2000 között a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint 2002 és 2008 között a Magyar Közgazdasági Társaság alelnöke volt. 2002-ben a Vállalkozók Országos Szövetsége társelnökévé választották. 2003-tól a Prima Primissima-díj kuratóriumának elnöke. 2004-ben a Nyugat-magyarországi Egyetem címzetes egyetemi tanárává avatta. 2010-ben a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökévé választották.

Befektetési portfóliója az elmúlt egy évtizedben egyre terebélyesedett: a borászattól, a hús- és tejipartól az ingatlanokon át a telekommunikációig számos vállalatot vett, és működtet. 2004-ben 75 százalékos tulajdont vásárolt a Magyar Lőszergyártó Rt-ben, 2005 januárjában százszázalékos tulajdonosa lett a légijármű-kölcsönzéssel, illetve nem menetrendszerű légi szállítással foglalkozó Alexand-Air Kft.-nek. Nathaniel Rothschilddel 2005 augusztusában megvásárolta a Demján Sándor vezette Trigánit 25 százalékos tulajdonhányadát. Tulajdonában van a Sole-Mizo Zrt., a Délhús és más élelmiszer-ipari vállalatok is.

Díjai

1999-ben Közép-Európa tíz legjobb vállalatirányítójának egyike lett, majd egy évvel később megkapta Az év vállalkozója díjat is. 2004-ben Az év üzletembere lett, 2005-ben Mercur díjjal jutalmazták, 2006-ban pedig megkapta a Wahrmann Mór-érmet. 2007-ben két elismerésben is részesült: egyrészt megkapta a Kármán Tódor-díjat, másrészt a Báthory-díj tulajdonosa is lett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!