3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hétfő reggeli örömből elég komoly üröm lett nap végére. Nagy meglepetés azért nem lett belőle, új témákon sem kellett gondolkodni a kereskedőknek: német és amerikai 10 éves kötvényhozamok új, komoly mélypont, svájci frank erősödés, olasz-spanyol kötvények hozamugrás, stb.

Ez a lassan klasszikus európai adósságválság=állami megszorítások= lassulás/recesszió kombó, amire minden piac reagált, nem nagyon törődve az amerikai hírekkel, amelyek pedig kétségtelenül nem voltak rosszak, sőt kifejezetten növekedésbarátnak tűnnek első ránézésre.

A megoldás persze megvan már. A helyett hogy visszatérnénk a prudens fiskális politikához, minden állam kiegyensúlyozná a költségvetését (ami persze egyszeri recesszióval járna), az IMF is azt javasolja az angoloknak (és hamarosan ugyanezt fogja az amerikaiaknak és európaiaknak is), hogy ha a fiskális megszorítás hatására belassulna a gazdaság (mint az történik is Angliában, csak szerencséjükre a külső kereslet még nem olyan rossz, ezért nincs recesszió), akkor csökkentsenek adót, és a keletkező réseket direkt jegybanki finanszírozásból tömjék be, azaz magyarul nyomtassanak pénzt. Rendkívül felelőtlen, mindenféle hosszútávú gondolkodást nélkülöző tanács ez, de ne legyen kétségünk, ha nagy baj lesz, újra ezt a fegyvert fogják bevetni. Nem csoda, hogy az arany mindenkori maximumán van.

További  érdekesség a hétfői napon, hogy a japánok állítólag interveniáltak, ami nem lenne meglepő, mert agresszívan erősödik a jen. Próbálnak ellenállni, de ez nem egyszerű meccs, viszik haza a japók a pénzt, nem nagyon van mit tenni, szeretnék lassítani a trendet nyilván, de komolyabb szándékuk szerintem nincs. Azért lehet, hogy ha nagyon tovább erősödne a jen, akkor bedurvulna a BoJ.

További hír hogy az EURNOK letörni látszik, majd 4 éves záróminimumon van, nem lenne nagy csoda ha megtalálnák menekülődevizaként a norvég koronát: stabil költségvetés, óriási állami vagyon, nem túl nagy bankrendszer, nem EU-tag (= nem kell a mediterrán mentésben részt venniük) és még kamat is van. Ha megtalálják nagyon sokat erősödhet, mert kicsi az ország, szűk az ajtó amin be lehet menni. (mfor.hu szerk lásd: A norvég korona az új svájci frank?)

Én egyébként azt látom, hogy eddig eléggé kevesen hitték azt, hogy jövőre valóban recesszió lehet (ez inkább csak afféle "tail-risk" volt), most pedig, látva a nagyon gyenge GDP, ISM, stb. adatokat, egyre többen kezdik azt gondolni, hogy ez valósággá válhat. Ha így van, akkor ez a folyamat még eltarthat egy ideig.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!