3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk kalandozásunkat az időben. Írásunkból többek között kiderül, mi volt a biztos óvszer az élethosszításra, s megtudhatjuk, mit keresett a keményítő és a szappan a díszművésznél.

Igen régen, 1893. januárjában került a boltokba a Franklin Társulat kiadásában Budapesten megjelent Magyar-horvát és Horvát-magyar szótár. A Spicer Mór által jegyzett hasznos kiadvány fűzve kettő forintot kóstált. Nagyjából ekkoriban hirdette Lauffer és Stolp jutányos áron Föld- és éggolyóit, oktatási ismerettárait, mindennemű naptárait továbbá dúsan fölszerelt raktára összes kötött és kötetlen munkáit. Így például a ma is keresett négyrészes Szalay László-féle Magyarország története (1924 lap) akkortájt tizennégy pengőforintot kóstált, míg a jeles közéleti személyiség és politikus, Szemere Bertalan Utazás külföldön című írásáért (1-2. kötet, 569 oldal, négy aczélmetszet) "egy forint húsz krajczárt" kellett letennie a nagyérdeműnek a kereskedők asztalára. Kereken húsz krajcárral került többe Hámos Gusztáv és Kubinyi Lajos Utijegyzetek Nyugat-Europa fővárosaiban című könyve. Lauffer és Stolp sok egyéb mellett néhány jó hírrel – magyarán árcsökkentéssel – is tudott szolgálni aktuális ismertetőjében a közönségnek: így például kereken egy forintot (egy bőséges reggeli árát) engedtek Szokolay István "Az új polgári perrendtartás magyarázata, behozott új váltó-eljárással, csődtörvényekkel, ügyvédi rendszabályzattal bővítve és számos példákkal fölvilágosítva" című dolgozatából.

Különleges képződmény volt Falkenberg Henrik könyvkötő és díszművész a "Zsibárus utcza 1-ső szám” alól Pesten: ő ugyanis nem csak gyorsan és jutányos áron adott új fedlapot vagy borítékot a szakadt, sérült könyveknek, hanem egyben mint Schmidt Henrik-féle Keményítő-gyár "rakhelye" és szappanárus is működött. Utóbbit a hölgyek figyelmébe ajánlotta: angol származású cikkeivel "inkább hideg mint meleg vízben, minden hosszas dörzsölés nélkül, mi más szappanoknál annyi időt igényel, a hat hét (!) alatt összegyűlt szennyet fél nap (!) alatt tisztára lehet mosni."

Mai cikkünk zárásaként pedig álljon itt Lampel Róbert vevőcsalogató trükkje 1857-ből. A jeles férfiú, kiről korábban már megemlékeztünk akkoriban rendezte újra sajtó alá a doktor Sernest irományai között halála után lelt Csuda Recipe-t, amely biztos óvszer volt az élethosszításra és az egészség fenntartására. A könyvecske mindössze húsz krajcárt kóstált – ennyit pedig a bolondnak is megért az egészsége. Ám azt, hogy ki volt doktor Sernest, nem igazán lehetett megtudni belőle...

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!