4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tudom, hogy unalmas, és azt is tudom, hogy valószínűleg egy ilyen erős trend nem fordul meg hamar, pláne, hogy a forintot világbajnok magasságú 7 százalékos kamattal erősítjük (az exportőrök nagy-nagy örömére), de bárhonnan is nézem, mindig oda jutok, hogy a forint nagyon erős, és a következő években számottevően gyengülnie kellene.

Nézzük meg például, hogy (az általam 2002-től összeguberált, azaz elmúlt tíz évet lefedő) EU statisztikai adatok alapján mi a helyzet (az elemzés mélysége nagyjából az előző cikkéhez hasonlatos, tudom, hogy nem túl szofisztikált, de józan paraszti ésszel logikusnak tűnik).

Az eurózónában 2002 és 2011 között 12%-kal nőtt a reál-GDP, a bérek pedig 31%-kal (nominálisan).

Magyarországon 19%-kal nőtt a reál-GDP, a bérek pedig 98%-kal nőttek (nominálisan, forintban).

A cseheknél 38%-kal nőtt a GDP, a bérek pedig 72%-kal.

Lengyelországban 51%-kal nőtt a GDP, és 76%-kal a bérek.

Lehetne arról is külön értekezni, hogy nálunk a 2 közeli országhoz képest miért ilyen alacsony a növekedés, de a lényeges most nem ez, hanem az, hogy Európánál alig növekedtünk gyorsabban, miközben a bérszínvonalunk felrobbant. Ahhoz, hogy a versenyképességünk ne változzon, az EURÓBAN számított béreink nem nőhetnek jobban, mint a termelékenységi javulásunk Európához képest, amit most rendkívül leegyszerűsítve a GDP növekedési ütemével közelítek. Ha 10%-kal gyorsabban növekszünk, mint Európa, akkor euróban számítva 10%-kal emelkedhetnek a béreink, mert így az egységnyi termelésre jutó munkaerőköltségünk nem nő, nem leszünk kevésbé versenyképesek Európához képest. Két ország devizaárfolyamát hosszútávon nagyjából a bérek növekedési ütemének különbsége és a termelékenység növekedési ütemének különbsége fogja meghatározni, méghozzá úgy, hogy a termelékenyebb és kisebb bérinflációjú ország pénze felértékelődik a másik országhoz képest.

Nagyon leegyszerűsítve mondhatjuk azt, hogy a fenti számok alapján az euróban számított magyar bérek 40%-kal (1,19/1,12)*1,31 nőhettek volna az elmúlt 10 évben, ám nem ez történt, hanem forintban 98%-kal, euróban 65%-kal nőttek a bérek idehaza (ismét csak 2011 végéig, kb 300-as forint-euróval számolva). A forint-euró keresztárfolyamnak 350-en kellene lennie, hogy az euróban mért bérnövekedés csak valóban 40% legyen.

Ha Lengyelországhoz viszonyítunk, akkor hasonló elvek mentén végiggondolva a forint szintén 25%-kal túlértékelt, a cseh koronához képest kicsit olcsónak tűnik.

Kicsit más (szintén túlszimplifikált, de szerintem nagyon hasznos) oldalról közelítve, érdemes megvizsgálni a BigMac indexet. Nagyjából igaz az, hogy minél fejlettebb egy ország, annál drágább a BigMac (mert drágább a munkabér, és az ingatlanbérleti díj is), tehát vagy ezzel igazítjuk a nyers indexet, vagy hasonló fejlettségű országokat hasonlítunk össze:

//www.scribd.com/doc/102253973/Big-Mac-Index-July-2012

A BigMac Indexből is az látszik, hogy a forint 20%-kal túlértékelt a zlotyhoz képest, a cseh koronához képest kicsit drága a pénzünk, és más emerging országokkal összehasonlítva (pl. Oroszország, Mexikó, Korea, Tajvan, Lettország, Litvánia) és fejben a fenti igazítást elvégezve is az adódik, hogy legalább 10%-kal erősebb a forint a „kelleténél”.

Summa summárum, véleményem szerint versenyképességi oldalról, vásárlóerő-paritás oldaláról nézve a forint túl erős, a jelenlegi magyar gazdasági teljesítmény mellett a helye 300-350 között kellene, hogy legyen az euróhoz képest. Az egyetlen oka, hogy nincs ott, az a magas kamatszint, amely mesterségesen és károsan erősen tartja a forintot. A következő években a gazdaságpolitika homlokterében a termelés, a növekedés lesz, és az alacsony kamatszint a forint-hitelezés megindítása érdekében. Ennek köszönhetően véleményem szerint közép-hosszabb távon a forint árfolyama jelentősebben gyengülni fog.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!