3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Új rendelet szabályozza a jövő év első napjától az utazásszervezést és -közvetítést, így magasabb biztosítékot kell nyújtaniuk az ágazat cégeinek - a kormányrendelet tervezete az Önkormányzati Minisztérium honlapján olvasható.

Az utazási irodák vagyoni biztosítéka továbbra is biztosítás, bankgarancia vagy pedig pénz letét lehet. Jelenleg a belföldről külföldre, illetve külföldről külföldre utazást tartalmazó utazási csomag értékesítéséből, a külföldi utazásszervező által összeállított külföldre történő utazást tartalmazó utazási csomag Magyarországon történt értékesítéséből, valamint a külföldi szálláshely belföldi értékesítéséből származó tervezett értékesítési nettó árbevétel 12 százaléka, de legalább 5 millió forint a biztosíték. A tervezett értékesítési nettó árbevétel 20 százaléka, de legalább 20 millió forint a biztosíték akkor, ha az utazási vállalkozó az utazási csomag összeállításához nem menetrend szerinti járatú repülőgépen (charter járat) férőhelyet vesz igénybe. A belföldről belföldre történő utazást tartalmazó utazási csomag értékesítéséből származó tervezett értékesítési nettó árbevétel 3 százaléka, de legalább ötszázezer forint a biztosíték összege.

Az új rendelet tervezete kimondja, hogy a vagyoni biztosítéknak az utasok hazaszállítására, a kényszerű ott-tartózkodásuk költségére, valamint a befizetett részvételi díjra kell fedezetet nyújtania. Ha az utazási vállalkozás tervezett árbevétele nem éri el az évi 50 millió forintot, akkor a biztosíték a tervezett árbevétel 15 százaléka, de minimum 7 millió forint. Ha a tervezett árbevétel 50 és 100 millió közé esik, akkor a biztosíték 18 százalék, de minimum 10 millió forint, míg afelett a tervezett árbevétel 20 százaléka. Ha a cég charter járatot vesz igénybe, akkor a biztosíték a tervezett árbevétel 25 százaléka, de minimum 100 millió forint. Ez eddig 20 százalék és minimum 20 millió forint volt. Ha az iroda menetrend szerinti légi járatot vesz igénybe, akkor a biztosíték a tervezett árbevétel 20 százaléka, de minimum 50 millió forint.

Minden utazási vállalkozásnak október 31-ig igazolnia kell a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal felé azt, hogy a következő évre szóló vagyoni biztosíték a rendelkezésére áll. Emellett folyamatosan követnie kell, hogy a tervezett és a valós árbevétele hogyan alakul, és erről is jelentést kell küldenie a hivatalnak. Amennyiben a valós árbevétel alapján arra lehet következtetni, hogy az 10 százalékkal meghaladja a tervezettet, akkor 5 munkanapon belül ehhez kell igazítani a biztosítékot. Ha ezt elmulasztja, a hivatal megbírságolja.

A fizetésképtelenségéről az utazási vállalkozónak haladéktalanul értesítenie kell a hivatalt, valamint a biztosítóját, illetve a garanciát nyújtó bankot. Ha a cég nem képes hazahozni az utasait, és visszafizetni a részvételi díjakat, akkor a hivatal visszavonja az engedélyét. Az utas ettől kezdve - amennyiben a biztosító adta a garanciát - vele áll kapcsolatban, és attól követelheti a részvételi díjat. Az új szabályok - a tervezet szerint - 2010. január 1-jén lépnek hatályba.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!