A szakértő szerint a nukleáris energia nemcsak környezetvédelmi szempontból elfogadhatatlan, hanem gazdaságilag is versenyképtelen más energiatermelési módokhoz képest. Egy atomerőmű fajlagos beruházási költsége 3-5-szöröse a gázmotoros erőműének, s a szélturbinákhoz képest is 2-3-szoros a különbség - mutatott rá Perger András.
Megjegyezte: az atomerőművek csakis úgy működtethetőek gazdaságosan, ha a beruházók támogatást kapnak az államtól, s így a pénzügyi kockázatok egy részét gyakorlatilag a lakosság kénytelen viselni.
Ilyen feltételek mellett nem véletlen, hogy az Európai Unióban az elmúlt 20 évben mindössze két erőmű építése kezdődött meg, de azok sem fejeződtek még be - közölte a programvezető. Hozzáfűzte, hogy az EU tiltja atomerőmű-beruházások közvetlen támogatását, ám burkoltan elvileg mód van nukleáris projektek anyagi megsegítésére.
Perger András jelezte, hogy állami támogatás nélkül az atomenergiával termelt villany ára 20 forint körül alakul kilowattóránként. A korábban kizárólag állami forrásból épített Paksi Atomerőműben jelenleg 9 forintba kerül egy kilowattóra áram.
A szakértő szólt arról, hogy a parlament által nemrég elfogadott energiapolitikai koncepció felhatalmazást ad a kormánynak új atomerőművi blokkok megépítésének előkészítésére. Az Energia Klub ezt az előkészítési folyamatot kívánja befolyásolni, hogy aztán a végén a kormány ne javasolja új atomerőmű megépítését az országgyűlésnek.