3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában egy régi polémiát elevenítünk fel - amely kísértetiesen hajaz a rádiótelefonok megjelenésekor zajlott vitára. Akkoriban azon ment a harc, hogy a szolgáltatók a rendszer üzemeltetéséhez elengedhetetlenül szükséges tornyok telepítése után kinek és mennyi díjat kötelesek fizetni...

(Mfor-montázs)

Az 1800-as évek végének egyik legnagyobb üzleti sikersztorija Puskás Tivadar nagyszerű találmánya, a telefonhírmondó volt. A székesfőváros közönsége óriási érdeklődéssel fogadta az új, korábban még nem látott elektromos hírforrást, így a szolgáltatást üzemeltető részvénytársaság rövid időn belül jelentős bevételre tett szert.

Kábelerdő

Az előfizetők számának örvendetes emelkedése ugyanakkor egyre nagyobb probléma elé állította a Telefonhírmondó Rt. vezetését: jelesül arról volt szó, hogy a hangot továbbító kábelek terhelhetősége egy idő után már nem volt növelhető, így újabb bronzhuzalok kihúzása vált szükségessé. Ez pedig óhatatlanul számos problémához vezetett.

Ha a mai olvasó fogalmat akar alkotni a probléma súlyosságáról, elegendő, ha fellapozza Klösz Györgynek, az 1800-as évek híres fotósának reprint kiadású képeit. Itt "szépen" látható, hogy a budapesti belvárosi háztetők némelyike egykor úgy nézett ki, mintha valami óriási drótos-tót hálózta volna össze őket. A kortárs vicclapok rendszeresen visszatérő témája volt Janó, a felvidéki szlovák, aki nem győz eleget dohogni a konkurencia miatt…

A mai, tetőcsúfító rádiótelefon cellákra hasonlító, "épületesnek" még a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető látvány természetesen számos tulajdonos és érintett lakó szemét zavarta, ám hosszú ideig senkinek nem jutott eszébe ellene fellépni. Végül egy negyedik - ma ötödik - kerületi házépítő-vállalkozó megelégelte az Rt. „felelőtlen telepítési politikáját”, s a tető elcsúfítása miatt kártérítési pert indított a cég ellen. A készülő tárgyalásról a sajtó is hírt adott, így rövid időn belül mások is hasonló eljárást kezdeményeztek.

Nehéz döntés

A Magyar Királyi Curia nehéz helyzetbe került: egyrészt ebben az időben még nem létezett semmilyen egységes szabályozás arra nézve, milyen célra vehetőek igénybe a tetők és padlások, illetve mit és hogyan lehet elhelyezni azokon. Másrészt abban sem tudtak megegyezésre jutni a taláros testület tagjai, hogy e szolgáltatás - mai szóhasználattal élve - közösséginek vagy egyéninek minősül. Az rt. ügyvédje természetesen előbbi mellett tört lándzsát, míg a felperes jogi képviselője az utóbbit propanálta.

A bíróság hosszas vita után végül salamoni döntést hozott: a rádió elődjének is tekinthető „elektromos hírmondást” a közösség érdekének minősülő tevékenységnek találta, hiszen az adásokat nem csak otthon, hanem számos kávéházban és étteremben is lehetett hallgatni.

Ugyanakkor arra kötelezte a vállalatot, hogy vagy tegye „kevésbé csúffá” hálózatát, vagy fizessen egy egyszeri, a bíróság által megállapított méltányos összeget az őt beperlő tulajdonosoknak. A cég minderre egyesztendős határidőt kapott.

Az rt. gazdasági szakemberei végül kettős megoldást választottak: az új hálózat kiépítését a per után már nem a tetők gerincén, hanem a padláson belül, majd a föld alatti alagutakban végezték, ugyanakkor a régi kábeleket érintetlenül hagyták. Kiszámolták ugyanis, hogy azok áttelepítése egy nagyságrenddel többe került volna, mint a kártérítés összege…

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!