3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Végre megtudtuk, hogy mi a kormány legfontosabb célja.

Szeretnék az állampapírok, a finanszírozás hozamát 7% alá csökkenteni. "A kormány elsődleges célja, hogy 7% alá csökkentse az állampapírok hozamát - nyilatkozta a Bloomberg hírügynökségnek Cséfalvay Zoltán. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára szerint Magyarországnak azok után kellene kibocsátania az eurókötvényeit, miután bebiztosította magát egy biztonsági hálóval az idei év első felében. "

Habár a cél önmagában igen dicséretes, ám összességében a piaci finanszírozás erőltetése az országnak sokmilliárdjába kerül - de erről más sokszor írtam. Ha magánszemélyként megkérdezik tőlünk, hogy vajon melyik hitelt vesszük fel, a 2,65%-os kamatozásút, avagy a (mondjuk) 6,5%-os kamatozásút, akkor nyilván mindenki a 2,65-öst választja. Nem így a kormányzat, amely sokszor elmondta, hogy neki csak "védőháló" kell, nem akarja lehívni az IMF-hitelt, inkább a piacról finanszírozza magát. Drágábban. Sokkal drágábban.

Idén lejár 1,5 milliárd eurónyi államkötvényünk, plusz kell fizetni vagy 1 milliárd kamatot is a többi kintlévőre, meg az IMF-nek is vissza kell adni vagy 4 milliárdot, tehát be kéne vonni bő 6 milliárd eurót. Nem mindegy, hogy ez milyen kamatszint mellett történik. Ha államkötvényt bocsátunk ki (mondjuk jó esetben 6,5%-os hozam mellett), akkor az kb. éves 250 millió eurónyi többletköltséget jelent, azaz éves 70 milliárd forintot. Ha ezt a pénzt az IMF-től vennénk fel ( 3%-os kamatszint alatt) piaci finanszírozás helyett, akkor ennyivel kevesebb lenne az ÉVES kamatkiadásunk. Óriási összegekről van szó, a szabadságharc láthatóan nem olcsó dolog. De ha legalább lenne értelme, még meg is értenénk. Ha a piaci finanszírozás más tekintetben kedvezőbb lenne, akkor mondhatnánk rá, hogy OK, drágább, de jobb. Ám pusztán azért éves soktízmilliárdot kifizetni mert a kormányzatnak akut IMF-undora van, kissé túlzás. Amolyan dzsentri virtus.

Hiszen  mindezt miért teszi a kormányzat? Mert 2010-től úgy gondolta, hogy az IMF helyett - amely követelésekkel áll elő, nem hajlandó bármit finanszírozni, azaz leszűkíti a kormány mozgásterét - inkább piacról von be forrást, mert azok nem ugatnak bele a kormányzati gazdaságpolitikába. Természetesen az elmúlt egy évben kiderült mindenki számára (persze nem meglepetés, ezt is tudni lehetett, de most már legalább meg is tapasztaltuk, tehát vitatni sem lehet), hogy a piacokkal sem lehet mindent lenyeletni, ugyanúgy elvárásaik vannak, ha rossz folyamatokat látnak, akkor nem adnak pénzt, azaz ugyanúgy leszűkítik a kormány mozgásterét.

Összegezve: mindegy honnan veszünk fel pénzt, nincs gazdaságpolitikai autonómiánk (mivel el vagyunk adósodva). Vagy a piac, vagy az IMF elvárásainak meg kell felelnünk (nem is nagyon tér el e kettő egymástól). A kormányzat ennek ellenére ragaszkodik a drágább piaci finanszírozáshoz. Előnye semmi, de legalább drágább. Ez az értelmetlenség minden magyarnak éves sokezer forintjába kerül. Okos.

(Ja, ráadásul, mivel amúgy is az IMF-hez folyamodunk, mindenképp be kell tartanunk amit mondanak, hogy megkapjuk a hitelkeretet. Tehát megcsináljuk amit kérnek, egyébként is teljesítjük a feltételeket, de cserébe nem vesszük igénybe az olcsó pénzt. Elképesztő...

Ennek egyébként csak egy esetben lenne racionális magyarázata, hogy az IMF helyett mindenképp a piacról vonunk be pénzt, mégpedig az, ha a kormány valamikor majd csődöt akar jelenteni az eurós kötvényeire, mert ugye az IMF-fel szemben nincs csőd, nekik mindenki mindig mindent visszafizet, még az argentinok is, az állampapírtulajdonosokkal viszont le lehet nyeletni a veszteségeket...)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!