3p

Az mfor.hu Mesél a múlt és Vörös vállalatok című közös sorozatában ezúttal Győrbe látogatunk. A Rába parti város sok mindenről híres, de most bennünket kizárólag a település édességipara érdekel. Természetesen ezen a héten is lesz találós kérdés...

Évszázados tradíció (mfor.hu-montázs)

A Győri Keksz- és Ostyagyár elődjét 1880-ban Bach Hermann győrszigeti gőzmalmából hozták létre - nem mellékesen érdemes megjegyezni, ez a firma volt az ország első kekszgyára.

Gépek a marhavagonban

A sikeresen működő céget 1892-ben - ma úgy mondanánk, profiltisztítás miatt - Bach eladta Koestlin Lajosnak, aki akkor települt át Magyarországra az ausztriai konkurenciaharc elől. A férfi amúgy nem jött üres kézzel: nyolc marhavagonba zsúfolva magával hozta korábbi, Bregenzingben álló gyárának összes gépét és felszerelését, valamint kényelmes kocsikon ötven szakemberét.

A Koestlin Lajos és Tártasi Rt. szekere igen jól szaladt: az első világháború kitörése előtt már mintegy ezer embernek adott munkát. A vállalatnál elsősorban kekszet, valamint a honvédségnek kétszersültet, ostyát és mézeskalácsot készítettek.

A harcok megindulását követően, de különösen 1915 kemény tele után a honvédség és a polgári lakosság igényei ugrásszerűen megnőttek: a Koestlin-áruk Monarchia-szerte keresettek voltak, a győri üzem pedig a hazai kekszgyártás fellegvárává nőtte ki magát.



Királyi édesség

Korántsem mellékesen érdemes közbeszúrni: a firma legöregebb, ma is nagy népszerűségnek örvendő finomsága az Albert Keksz, mely nevét a helyi legenda szerint Viktória brit királynő férjéről, Albert hercegről kapta. Az édességet - nehezen hihető, mégis igaz - 1912 óta sütik, miután a szigetországból modern gépeket, új recepteket és gyártási jogot vásároltak.



Az első világháborút követő zavaros években a gyár alapanyaghiánnyal küszködött, s elvesztette korábbi vevőinek nagy részét. A munkáslétszám hatszázra csökkent, s már-már a csőd fenyegetett - új irányba kellett tehát fordulni, hogy elkerüljék a veszélyes helyzetet. Ennek részeként 1923 elején hozzáfogtak a csokoládé, három esztendő múlva pedig a cukorka készítéséhez is. A cég 1930 végén részvénytársasággá alakult, s a világgazdasági válság keltette nehézségek ellenére is fenntartotta a rendkívül széles termékválasztékot.



A gyár történetében a második felívelő szakasz a harmincas évek közepére esett: ekkor a magára találó gazdaság, illetve a nyomában járó pezsgés miatt az emberek is egyre több pénzt költöttek édességre. A vállalat a háborús évek alatt is jól ment, ám 1945 tavaszára ismét elfogytak a készletei, így a munka leállt.



A csarnokokat 1946-ban bérbe adták a Pesti Kereskedelmi Bank Rt. és a Leipziger Vilmos Szesz és Cukorgyár Rt. alkotta társulásnak, ám mivel egy év múlva a pénzintézeteket államosították, a kekszgyár is bekerült a kalapba.



Felfutás a háború után

A firma évtizedeken át Győri Keksz és Ostyagyár néven működött, a csúcsévekben mintegy kétezer embernek adott munkát. Először 1968-ban, majd 1981-ben bővítették, gépeit pedig több lépcsőben modernizálták. A rendszerváltás előtt négy évvel új kekszüzemmel, 1988-ban ostyagyártó-, 1990-ben pedig cukorkagyártó részleggel bővült.



A cég 1991-ben a brit United Biscuits, később pedig a francia Danone tulajdonába került.



Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!