3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal az Auguszt cukrászda történetét elevenítjük fel. Írásunkból kiderül, a firma annyira népszerű volt, hogy a nagy forgalom miatt gyakorta közlekedési rendőrt kellett kiküldeni a bolt elé...

Auguszt - pazar elegancia

Csaknem száznegyven esztendeje, 1870-ben nyitott ki a Dózsa György téren az Auguszt cukrászda. A neves cég történetét Rózsa Miklós dolgozta föl a hetvenes évek közepén, így adataink döntő részét az ő tanulmányából merítjük.

E szerint a firma hamarosan átköltözött az Attila útra - ahol szinte lépésről-lépésre, azaz helyiségről-helyiségre vándorolt. A fióküzlet végül a 27-es, míg a főbolt 1907-től a Krisztina tér egy szám alatt állapodott meg.

Csoki és selyem

Az új helységet pazar eleganciával rendezték be: a falakat selyemtapéta borította, a falon velencei tükrök csillogtak, a magasból kristálycsillárok szórták a fényt. A felszolgálás elegáns kínai porcelánban történt, a vitrinekről nyers déligyümölcsök mosolyogtak a vevőkre. Hat-hét tucatnyi teából, saját készítésű drazséval, pralinéval és csokiáruval varázsolták el a betérők ízlelőbimbóit.

Auguszt nem nyugodott, így az első világháború kitörése után nem sokkal a Krisztina körúti templommal átellenben lévő hajdani Déryné helyére települt át. Emellett új, eleinte csak nyáron működő fióküzlet nyílt a mai Budagyöngye szomszédságában, amely 1944 elejéig üzemelt. Itt, kellemes kerti környezetben lehetett édességeket és finom italokat fogyasztani.

A bolt egyébként évről-évre újabb arculattal várta a nagyérdeműt. Ez utóbbi kizárólag a tulajdonosnak volt köszönhető, aki saját maga tervezte meg, mi hová kerüljön a következő szezonra. A hely annyira népszerű volt a főváros közönsége körében, hogy egy-egy vasár- vagy ünnepnap külön közlekedési rendőrt kellett kiküldeni az ott parkoló, várakozó vagy oda igyekvő gépjárművek rendezésére. Idővel meleg konyhás vendéglő is létesült itt.

Magas emberek

Auguszt ügyelt dolgozóira is: csak olyan pincért vett fel, kinek magassága túlhaladta a százhetven centimétert. A kiváló modort a főnök maga igyekezett elültetni alkalmazottaiban. Esténként szalon- vagy cigányzene szólt. Ő vezette be azt a szokást, hogy folyamatosan tisztán tartott akváriumokat rakott a pultokra, amelyben tarka halak úszkáltak.

A pavilon vendégei között művészek épp úgy előfordultak, mint grófok, iparmágnások és politikusok - de az „egyszerű” polgárokat is szívesen látták. A megsárgult árlapokat böngészve látható, az árak nem jártak az egekben, de érthető módon nem is voltak túl alacsonyra szabva.

A tisztes díjért ellenben főrangú kiszolgálás dukált, így az is előkelő embernek érezhette magát, aki hetente csak egyszer engedhette meg magának azt a luxust, hogy itt sütizzen.

Ugyan nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de mindenképp ide kívánkozik: Nemes Mihály, a kor ismert festőművésze 1936-ban Auguszt kérésére képbe álmodta Mátyás király vadászlakomáját, Nagy Lajos szarvas és Erzsébet királyné sólyomvadászatát. A falakon lógó képeknek az ostrom alatt veszett nyoma.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!