A hajdani Magyar Királyság egyik vidéki állami leánygimnáziumának tanárnője 1898 nyarán terhes lett. Az iskola vezetése úgy döntött, nem várja meg, míg három esztendeje nála dolgozó kedvelt munkatársa távozik, hanem még az ő jelenléte alatt gondoskodik az utánpótlásról. A helyi lapban kis hirdetést jelentettek meg, majd egy frissen végzett és házasodott nevelőt választottak a számos jelentkező közül.
Meglepetés
Az új kollegina annak rendje és módja szerint beállt dolgozni - ám három hónap múlva kiderült, ő is terhes. Az iskola vezetése azonnal felmondott, mondván, csak azért jött, hogy szülése előtt egy kis plusz pénzhez jusson.
Az eset megértéséhez tudni kell, hogy a boldog békeidőben hozott magyar törvények értelmében egy állami alkalmazott elbocsátása esetén valamiféle lelépési díjat kellett adni a dolgozónak. Ennek összege koronként változott, de általában fél-két havi bért tett ki.
A hölgy, mivel semmit nem kapott, abban az időben szokatlan módon, perre vitte ügyét. Mint a periratokból kiderül, nem is igazán a pénz elmaradása - amely negyed évi munka után amúgy sem lett volna jelentős összeg -, hanem a megaláztatás elviselhetetlensége volt tettének mozgatórugója. Az ügy pikantériája, hogy a fiatalasszony az iskolán keresztül gyakorlatilag az államot perelte be…
Terhesszámtan
A taláros testület előtt a tanintézet ügyvédje úgy vélte bizonyítani igazát, hogy visszaszámolt a szülésből kilenc hónapot, majd kijelentette, a hölgy már munkába állásakor terhes volt, tehát csakis csalárd szándékkal jelentkezhetett. A felperes prókátora ellenben azzal érvelt, hogy védence nem volt tisztában állapotával, az számára is csak a negyedik hónapban lett világos. Az alperes természetesen vitatta ennek valóságát, s odanyilatkozott: milyen asszony az, akinek nem tűnik fel "bizonyos jelenségek elmaradása".
Mint a jegyzőkönyvből kiderül, a hölgy ekkor felpattant, s kiabálni kezdett, hogy "az úr semmit nem tud a női nemről, s jobban tenné, ha hazamenne, s elbeszélgetne a feleségével", mire a bíróság öt korona pénzbüntetésre ítélte a kéretlenül felszólaló tanárnőt.
Mivel a jogtudor testület nem tudott dönteni a kérdésben, orvosszakértő kirendelését határozta el. A pesti egyetem professzora nagy visszhangot keltett tanúvallomásában kifejtette, a tudomány "igenis ismer olyan eseteket, mikor ama bizonyos jelenségek megléte mellett terhesség állhat fenn."
A talárosok végül úgy ítélték meg, a tanárnő jóhiszeműen járt el, mikor jelentkezett az állásra, ezért jár neki a lelépési díj. Az már más lapra tartozik, hogy az ifjú anyuka ezt nem fogadta el, hanem arra kérte az iskolát, a neki szánt pénzt az árvízkárosultak megsegítésére fordítsák...
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum