3p

Az idén szerény, inkább csak a második félévben érzékelhető élénkülés várható - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Rt. A kutatók szerint míg 2002-ben 3,2 százalékkal nőtt a GDP, addig jövőre a növekedés elérheti a 3,8 százalékot.

Az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzés szerint a külső egyensúly tovább romlik, míg a belső javulására lehet számítani 2003-ban. A gazdaságkutatók hozzáteszik: a bérkiáramlás - főleg a tavalyi emelések áthúzódó hatása miatt - az idén is gyors lesz. Az infláció az év elejéhez képest kissé emelkedik az idén, és várhatóan nő a munkanélküliség is. A forint további erősödésére számító január közepi spekulációs pénzbeáramlás és az erre válaszul született intézkedések tartósan rontják a pénzpiaci folyamatok kiszámíthatóságát. Ez a lakosság és az üzleti szféra számára is megnehezíti a kalkulációt - állapítja meg az elemzés.

Az előrejelzés szerint a világgazdaságban az iraki háborúval kapcsolatos félelmek miatt nő a bizonytalanság, az olaj és az arany ára emelkedik, a gazdasági várakozások romlanak. A kutatók a második félévre a nemzetközi és ezzel a hazai konjunktúra enyhe javulására számítanak, miközben az ipari foglalkoztatás csökkenését prognosztizálják egyes munkaigényes szakágazatok versenyképességének drasztikus romlása miatt. A GKI előrejelzése alapján az idén az ipari termelés 5,0 százalékkal nő 2002-höz viszonyítva. A prognózis 2002-re 2,0 százalékos emelkedés volt. Az építőipar növekedési üteme gyors marad, de nem éri el a 2002-es csúcsot - vélik a kutatók. Az elemzés szerint ennek oka az állami beruházások visszaesése.

Az elemzés szerint a kiskereskedelmi forgalom az idén is dinamikusan, mintegy 7 százalékkal nő, szemben a 2002-re becsült 9 százalékkal. A közlés szerint 2003-ban gyorsabban nő a behozatal a kivitelnél. A GKI előrejelzése szerint az export 2003-ban eléri a 10,0 százalékot, míg 2002-re 6,0 százalékos emelkedést várnak. Az import növekedése 2003-ban 12 százalék lesz, míg a tavalyi évre 5,0 százalékos növekedést prognosztizáltak. Így a külkereskedelmi mérleg hiánya mintegy 1 milliárd euróval romlik - áll az elemzésben. A külkereskedelmi mérleg deficitje a prognózis szerint 2002-ben 3,4 milliárd euró, míg 2003-ban 4,5 milliárd euró lesz.

A kutatók szerint a folyó fizetési mérleg hiánya ennél kevésbé emelkedik az idegenforgalmi aktívum várható növekedése miatt. A kutatóintézet előrejelzése szerint a folyó mérleg hiánya az idén eléri a 4 milliárd eurót szemben a tavalyi 3,5 milliárddal. Az elemzés szerint a reálkeresetek növekedése az idén várhatóan megközelíti a 8,0 százalékot. A költségvetési szférában a tavaly őszi béremelések hatására ennél lényegesen nagyobb, a versenyszférában a romló piaci helyzet miatt kisebb emelkedés valószínű. Az előrejelzés szerint az infláció a 2002. év végi 4,8 százalékhoz képest az idei év során kissé emelkedik, éves átlagban azonban valamelyest csökken és eléri az 5,0 százalékot. A GKI prognózisa szerint a munkanélküliségi ráta 2002-ben 5,9 százalékos, 2003-ban pedig 6,0 százalékos lesz.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!