Különleges boltocska állt a mai Mammut Bevásárlóközpont közelében, a Széna téren a XIX. Század hetvenes éveiben. A firmát bizonyos Stockinger úr birtokolta, aki egyebek mellett kocsikenőcsöt, sós heringet, faggyúgyertyát és ostort épp úgy tartott, mint kávét, teát, rumot, kőport, petróleumot, befőtteket, ecetet, vaníliát, citromot, sült oldalast, cukrot, mézet, édességeket, pirospaprikát, hordós káposztát, füstölt kolbászt és különböző szalonnákat. Könnyen elképzelhető, micsoda szagok lenghették be az ódon helységet, illetve annak közvetlen környékét.
Kissé visszaugorva az időben érdemes elmondani, az 1700-as években eleink a kereskedő fogalma a görögökkel kapcsolódott össze. Ha egy faluban egy-egy hellén megtelepedett, távoli vidékekről is oda jártak az emberek vásárolni. Ha pedig elhunyt, a népek megkérték a bírót, küldjön el valakit, aki hoz helyette másikat. Mivel egyre nagyobb lett az igény a „görögökre” – sokan nem találtak effélét, s hoztak helyettük zsidó kereskedőket. Ezek egyébként nem mindenütt tevékenykedhettek szabadon: például Pestről és Budáról is ki voltak tiltva – ám Óbudáról már nem. Kap Moses Jeremias és Löbl Márkus él a lehetőséggel, s hatalmas boltot vitt a településen. A zsidókhoz hasonló elbírálásban részesültek a protestáns árusok is. A nehéz idők II. József császár, azaz ahogy mifelénk emlegetik, a kalapos király híres-hírhedt türelmi rendeletével értek véget.
Zárásként emlékezzünk meg a bevezetőben említett fővárosi Szent István Drogériáról, amely a XX. század első éveiben különleges és a korban egyedi ötlettel mérte le, mennyire hatékonyak az általa elhelyezett újsághirdetések. A szappanokban és illatszerekben utazó firma naponta kínált friss pörkölt kávét. A cég a különböző politikai napilapokban kinézetére pénzre hajazó kiollózható cetliken ígérte, ha valaki e szelvényt beviszi hozzájuk, s öt korona fölött vásárol, a maradékot grátisz elköltheti náluk. Ha esetleg valaki kevesellné az ötven fillért, nem árt tudnia, akkoriban Budapesten akár másfél koronából is jól lehetett lakni.
Lázin Miklós András