Az állam által átvett, jelentős részvényvagyont tartalmazó portfoliót még valószínűleg nem sikerült likvidálni, s így az államnak jóval kevesebb pénze van mint hitte akár még pár hete is.
Ez már önmagában 100-200 milliárd forintos hiányt jelent, de ezen kívül van még egy másik probléma is: ha valóban recesszió jön, akkor Magyarország növekedése is alacsony lesz (vagy negatív), és akkor nem lesz elég adóbevétel, a költségvetés hiánya kiigazító lépések nélkül megugrana, amely jelen környezetben nem megengedhető*, tehát valamit tenni kell. Nyilvánvalóan lesznek kényszerű megszorítások, de egyértelmű, hogy a bevételeket is növelni kell. A nagy kérdés, hogy kitől vesz el a kormány. Valószínűleg a szuperbruttó marad, a különadók sokáig maradnak, de még ez sem lesz elég. Vajon honnan szedik el majd a sok pénzt? Ingatlanadó? Vagyonadó? "Szolidaritási adó" a gazdagokra és a cégekre? Nagy kérdés, nyilván a kormány sem tudja még a választ, pedig jobb, ha elkezdenek gondolkodni, mert jövőre várhatóan igencsak kevés lesz a pénz...
(és jobb ha mi is elkezdünk gondolkodni: honnan fog érkezni a "támadás"???)
*most, hogy az ECB begarantálta a periféria-kötvényeket, a magyar állampapír egyre kevésbé vonzó: a hozama már nem kiugróan magas a többihez képest, és nincs mögötte az összeurópai garancia meg az ECB támasza ami pl. a portugálok vagy az olaszok mögött ott van, lehet hogy tudnak még feljebb menni a hazai hozamok???