4p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A liberalizált energiapiac alaposan próbára teszi az iparág résztvevőit. A szektort a gazdasági válság mellett az energiaipar körüli politikai bizonytalanságok is sújtják.

A pénzügyi és reálgazdasági válság tanulsága a villamosenergia-szektor számára, hogy a szabad piac önmagában nem szolgálja kellően a gazdaságot, kell egy határozott, kormányokon átnyúló hosszú távú energiaipari koncepció is, amit következetesen végrehajtanak - mondta Csiba Péter, a Dunamenti Erőmű Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek.

A Dunamenti Erőműnek (DE) az idén már teljesen a liberalizált piacon kell helytállnia, miután a kormány tavaly az év végén felbontotta a társasággal a hosszútávú áramvásárlási szerződéseket, amelyek az erőmű kapacitásainak több mint 80 százalékát kötötték le.

A DE 1763 megawatt beépített kapacitással rendelkezik, amelyeknek nagy szerepük van a magyar villamosenergia-rendszer kiegyenlítésében. A DE blokkjai rendkívül rugalmasan terhelhetők, percenként 4 megawatt fel- és leszabályozására képesek. A rendszerszintű kiegyenlítői feladatra minden augusztusban tendert ír ki a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt., amelyen a DE részt vesz. Az erőmű termelésének egyharmadát teszi ki ez a termék.

A kiegyenlítésben résztvevő blokkok ugyanakkor hatékonyságban elmaradnak a gáztüzeléses termelőegységektől, a hatékonyság növelésre és a környezetvédelmi paraméterek javítására tavaly kezdett el egy 220 millió eurós beruházást a társaság. Ezzel egyidejűleg folyamatban van a 170 millió eurós G-3 projekt, amely során az egyik blokkot kombinált ciklusú gáztüzeléses egységgé alakítják, és 215 megawattos teljesítményét 400 megawattra emelik. A három évesre tervezett építkezés az alapozásnál tart.

A későbbi tervek között szerepel az ugyanekkora nagyságrendű G-4 projekt is, amely még csak az engedélybeszerzés fázisában van, és megvalósítása a későbbi piaci helyzet függvénye. A folyamat végén a DE beépített kapacitása nem változna.

A DE blokkjai mintegy 20 százalékát teszik ki a teljes magyarországi beépített erőművi kapacitásnak, az elmúlt időszakban azonban az idehaza megtermelt villamos energia 8-10 százalékát állították elő. Az erőmű az MTI korábbi adatai szerint 2008-ban 3177 gigawattóra villamos energiát értékesített.

Csiba Péter elmondta: az üzleti modellváltás, amelyet az erőműnek a hosszú távú szerződések felmondása miatt végre kellett hajtania, a válság körülményei között hasznosnak bizonyult. A DE a visszaesés ellenére nem mond le a megkezdett fejlesztésekről, amelynek eredményeként egy hatékony, a környezetvédelmi normáknak minden szempontból megfelelni képes erőműtársaság jön létre.

A vezérigazgató beszámolt arról, hogy a társaság a szabadpiacra kikerülve jól helyt tudott állni, az összes - mintegy 40 hazai szabadpiaci áramkereskedővel kapcsolatban van. Termelésének kétharmadát értékesíti a szabad piacon.

A DE az idén a válság miatt mintegy 2 terawattóra áram értékesítését tervezi, tavaly még 3,2 terawattórát adott el. Csiba Péter emlékeztetett: a Mavir előrejelzése szerint a magyarországi áramfelhasználás akár 5 százalékkal is visszaeshet az idén. A vezérigazgató megjegyezte, a felhasználás csökkenését az állíthatja meg, ha a nagy termelő cégek ismét megrendelésekhez jutnak, és beindulhat a termelés.

A DE vezetése szerint jelentős eredmény lesz, ha a társaság tevékenysége nem fordul veszteségbe az idén. Ennek oka részben az, hogy az év első felében a magas gázárak miatt az áram előállításának költsége magasabb volt, mint amilyen áron el tudták adni, a második félévben pedig a csökkenő értékesítési volumen vetheti vissza az eredményt.

Csiba Péter szólt arról, hogy menetrend szerint halad a 21 millió eurós bontási projekt, amely keretében az erőmű területének mintegy 10 százalékát kitevő részen lebontják a régi erőművi épületeket, és alkalmassá teszik újabb beruházásra. A munkálatok 2006-ban kezdődtek, és várhatóan 2013-ban érnek véget. A projekt közben derült ki, hogy azbesztmentesítésre is szükség van, amelyet egy belga cég végez.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!