Horvát Zsolt tájékoztatása szerint forintban kifejezve mintegy 10 százalékos növekedést teljesített a BUX, dollárban kifejezve azonban ez eléri a 34,5 százalékot. Ezt akkor sikerült elérni, amikor például a varsói tőzsde indexe csak 3 százalékos növekedést ért el, az amerikai mutatónál 16 százalékos, a németnél 40 százalékos volt a leértékelődés - mondta a vezérigazgató.
Horváth Zsolt szólt arról, hogy a határidős piacoknál is kedvező tendenciák tapasztalhatók. Ezt jelezte a múlt év utolsó hónapjaiban a napi 6-10 milliárd forintos forgalom, jó teljesítést lehetett megfigyelni a határidős ügyletek valamennyi ágában. Elindult a jelzáloglevelek piaca, a kibocsátott, tőzsdére bevezetett mennyiség meghaladja a 100 milliárd forintot. A befektetők pénze gyorsabban foroghat, mert az elszámolási ciklus novemberben öt napról három napra csökkent. Az azonnali piacon is bevezették, hogy az elszámolóház garantálja az üzletek teljesítését - tette hozzá.
A vezérigazgató kiemelte, hogy a tőzsde részvénytársasággá alakult júliusban. - Bár a 2002-es évre - a 2001-es forgalmi adatok alapján - jelentős veszteséget valószínűsítettek, végül az említett kedvező tendenciák miatt várhatóan 20 millió forintos mérleg szerinti nyereséggel zárhatja az évet a BÉT - mondta a vezérigazgató.
Üzemi szinten, amortizáció nélkül a nyereség múlt évben elérte a 300 millió forintot. Ezzel a számítással 2001-ben sem volt veszteséges a tőzsde. A készpénzállomány folyamatosan nő és múlt év végén elérte az 1,4 milliárd forintot - tette hozzá. Közölte, hogy az idén az első negyedévben széleskörű kampányba kezdenek, amelynek révén várhatóan Magyarországon is nagyobb szerepet kap majd a megtakarításokban a tőzsde, illetve a lakosság tájékozottabbá válik a modern pénzpiaci eszközök használatában.
Horváth Zsolt elmondta: ma Magyarországon a megtakarítások 60-70 százaléka készpénzben vagy ezzel egyenértékű eszközben, például bankbetétben realizálódik. A magánbefektetők részvénytulajdona az össztőkepiaci kapitalizációnak 2-3 százaléka. Néhány évvel ezelőtt ez még 10-12 százalék volt, de a kedvezőtlen folyamatok során erre a szintre csökkent.
A forgalom növekedését vetíti előre a vezérigazgató szerint az is, hogy az intézményi befektetők, így a befektetési alapok, pénztárak is csak az általuk kezelt vagyon 10-15 százalékát tartják részvényben, miközben az Európai Unió országaiban 30-40 százalékos az intézményi és 15 százalék körüli a lakossági részvénytulajdon. Az első negyedévre tervezett kampány ebbe az irányba kívánja ösztönözni az intézményi és magánbefektetőket - mondta Horváth Zsolt.
Eredményes évet zárt a BÉT Rt.
A 2001-es kedvezőtlen év után 2002 eredményesnek bizonyult a Budapesti Értéktőzsde Részvénytársaság történetében, a BÉT indexét, a BUX-ot ez alapján a világ öt legjobban teljesítő mutatója között tartják számon - mondta Horváth Zsolt vezérigazgató.