2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal az első világháború előtti időkbe kalandozunk. Felelevenítjük, merre várták vendégeiket Budapesten a jobb kávéházak és étkezdék.

Több szempontból is különleges jelensége volt a XIX. század végi Budapestnek a Velence Kávéház. Tulajdonosa, bizonyos Ungerleider Mór eredeti szakmájára nézve elektrotechnikus volt, főpincére, Neumann József pedig holmi félbemaradt mérnökféle.

E két ember 1899 nyarán úgy határozott, a kevés bevételt hozó vendéglátóegységbe úgy csalogatnak több vevőt, hogy megvásárolják Kohn Lajos Dob utcai kávés vetítőgépét. A jelentős összegű (csaknem ezer koronás) befektetés természetesen hamar megtérült, hiszen abban az időben még nem minden bokorban termett efféle szolgáltatásokkal bíró ínytanya. Neumann a szerzett bevételt tarsolyába téve 1901-ben Párizsba utazott, ahol újabb szerkezetet vásárolt - valamint nem mellékesen jó néhány filmet is.

A pesti műintézményben a mozigépet Bécsi József szakácsinas hajtotta - azért esett rá a választás, mert mint a kávédaráló kezelője, egyenletes sebességgel tudta tekerni a kart. Nevezett amúgy ismerős lehet a mozifanatikusoknak: ő volt az első magyar operatőrök egyike. Neumann és Ungerleider utóbb megnyitották a Projectograph nevű mozit.

Visszakanyarodva a kávéházra: különleges volt abban a tekintetben is, hogy saját újságot nyomott. Ezek közül két példány néhány évvel ezelőtt még fellelhető volt az Országos Széchenyi Könyvtárban. A házimoziról még el kell mondani, nem csak erkölcsös, hanem olykor pajkos képsorokat is vetítettek ott.

A szekér jól szaladt, ennek ellenére 1907-ig szinte egy fillért sem fizettek a kávéssegédeknek, míg ezek máshol 4-8 korona heti bért kasszíroztak. Ebben az évben a dolgozók kikényszerítettek egy (ma így mondanánk) kollektív szerződést, amely szerint hetente tizenkét korona járt nekik.

Ám ez nem nagyon tetszett  Ungerleidernek. Olyannyira, hogy alig egy év után elvette a pénzüket: amikor azok morgolódni kezdtek, mindenkit utcára tett. A kávéház 1918-ig húzta, aztán tönkrement. Helyén utóbb mozi nyílt.

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!