A Napi cikke szerint //www.napi.hu/magyar_gazdasag/raharaptak_a_magyar_letelepedesi_kotvenyre_az_orosz_milliomosok.544273.html nagy az érdeklődés, ami nem is meglepő, ugyanis a letelepedés nem 250 000 euróba, hanem sokkal kevesebbe kerül. Lássuk:
"A magyar letelepedési kötvény nem egyedülálló, Európában több ország is kínál hasonlót, azonban az orosz lap cikke szerint csak Spanyolországban olcsóbb letelepedni, mint Magyarországon. A spanyolok ugyanis 150 ezer eurónyi kötvény vásárlását kérik az engedélyért cserébe, viszont ott emellé ingatlant is kell venni, míg nálunk elég szálláshelyről igazolást adni, vagyis például lakást bérelni.
A letelepedési engedély árát persze meg kell fizetnie a befektetőknek, hiszen a speciális kötvény hozama lényegesen alacsonyabb, mint a hasonló futamidejű "normál" állampapíroké. A törvény szerint a legalább ötéves kötvényre minimum 2 százalékos éves hozamot kell fizetnie az államnak"
Mit jelent ez a letelepülni vágyóknak és a magyar államnak? Azt, hogy bárki idejöhet, aki kibérel egy lakást, megveszi az állampapírt, és onnantól itt lakhat, és ráadásul különböző szolgáltatásokat igénybe vehet. A probléma azonban az, hogy ebből alig származik bármi nyeresége Magyarországnak. Mivel jelenleg kb 5-6%-os hozamszinten tudunk/tudnánk kibocsátani állampapírt, míg erre a kötvényre minimum 2% hozamot fizet az állam, így ez éves hozamkülönbözetben - a piacihoz képest - aligha több, mint 3%. Mivel 250 000 euró 3%-a 7 500 euró, így valójában ennyiért, vagy még kevesebbért, tehát nagyjából éves 2 millió forintért árulunk letelepedési engedélyeket, amely gyakorlatilag semmi. A piaci finanszírozáshoz képesti kamatkülönbözetben ugyanis csak ennyit nyer az állam, vagy másik oldalról nézve ennyibe kerül a letelepülni vágyónak. A portfolio.hu vonatkozó cikke szerint "Amint az orosz lap emlékeztet rá, a magyar letelepedési engedéllyel további 25 schengeni tagországba félévente 90 napnyi szabad beutazás is járna, illetve Magyarországon az érintett személy jogosult lenne hozzáférni az egészségügyi ellátáshoz, továbbá az oktatáshoz, a foglalkoztatási és jóléti juttatásokhoz".
Tehát éves 2 millió forintért nemcsak hogy megnyitjuk az ország, sőt Európa kapuit, hanem a hazai jóléti rendszerhez is hozzáférhetnek. Tekintve, hogy adókban és járulékokban nagyjából hasonló jogokért a magyar állampolgárok jelentős része is többet fizet, ez egyáltalán nem tűnik jó üzletnek a magyar állam számára, viszont elképesztően jó lehetőség a haznánkba települni vágyóknak. Az oktatás, egészségügyi rendszer, stb. kihasználásával pedig könnyen lehet, hogy a letelepülő több, mint éves 2 millió forintos szolgáltatást vesz igénybe, tehát ez a magyar államnak akár mínuszos üzlet is lehet! Egy biztos, a letelepülési államkötvény jelen formájában végtelenül alulárazott termék, érthetetlen, miért mérik ilyen olcsón...
***
Eközben a nemzetközi tőkepiacokon:
A december-januári fellángolás után, amikor egyre többen ráébredtek, hogy talán idén nem omlik össze az eurózóna, sőt, a merkeli "mocsárgázolás" stratégiája, a klasszikus európai vitatkozva lassan előrejutó, döcögő, kiülünk mindent, és szép lassan befoltozunk politikája működhet. Most újabb téma kezd kibontakozni. Igaz, hogy a piaci szereplők egyre inkább úgy látják, hogy nem lesz összeomlás, de rájöttek arra is, hogy növekedés sem várható 2013-ban, és 2014-ben sem túl sok. Ennek hatására lehervadtak az európai tőzsdék, megugrottak a periféria-országok állampapírhozamszintjei, és némi aggodalom lett úrrá.
Én úgy látom, hogy Európa immáron nem pénzügyileg, hanem társadalmilag és politikailag néz kihívások elé, és ha 2013-at nagy politikai földrengések nélkül túlélik, akkor a 2014-től lassan beinduló növekedés majd lenyugtatja a kedélyeket. Marad tehát az alacsony növekedés, nulla infláció, alacsony kamatok környezet, és úgy vélem, hogy az idei év nagy kilengésektől mentes lesz. Az elmúlt évek idegbetegsége után az lenne a meglepetés, ha idén nem lenne semmilyen meglepetés.